USB-A در مقابل USB-C: تفاوت چیست؟


بنادر بیش از آنچه باید گیج کننده باشند. با وجود همه استانداردهای مختلف USB ، آسان است که تحت تأثیر تعداد گزینه ها قرار بگیرید. USB-A و USB-C دو رایج ترین نوع USB هستند و دانستن تفاوت بین آنها برای درک اینکه همه دستگاه ها و وسایل جانبی شما چه کاری انجام می دهند ضروری است.

USB-A چیست؟

اتصالات USB نوع A به طراحی فیزیکی درگاه USB اشاره دارد. هر اتصال USB شامل یک پورت در دستگاه میزبان ، یک کابل اتصال و یک گیرنده است. USB-A یک طراحی سنتی درگاه میزبان USB و یکی از آسانترین دستگاهها برای تشخیص است.

این یک درگاه افقی است که قسمت پایینی آن به اتصالات پین اختصاص یافته است. این آرایش اتصال ننگین و یک طرفه USB را ایجاد می کند که فقط با کابل کاملاً مستقر کار می کند ، مهم نیست چند بار مجبور باشید که امتحان کنید.

جالب اینجاست که هیچ درگاه میزبان USB-B وجود ندارد. طراحی USB-B درگاه گیرنده دستگاهی است که شما به رایانه میزبان متصل می کنید. اتصالات نوع B نیز به دلیل شکل مربع شکل با گوشه های گرد در یک طرف ، تقریباً شبیه شکل یک خانه کوچک قابل تشخیص هستند. USB-B عمدتا برای وسایل جانبی خارجی است که در یک انتهای آن اتصال USB-A و اتصال USB-B وجود دارد. کابل های USB-B به USB-B وجود دارد ، اما به ندرت از آنها استفاده می شود.

توجه داشته باشید که زیر مجموعه های این طرح نیز وجود دارد ، مانند USB Mini-A و USB Micro-A ، با طراحی پورت های مختلف ، اما برای بحث کنونی ما چندان مهم نیستند.

USB-C چیست و چه تفاوتی دارد؟

macbook usb type c

USB-C یک طراحی جدیدتر پورت است که به طور رسمی در سال 2014 اعلام شد ، اگرچه چندین سال طول کشید تا پورت ها به دستگاه های گسترده مصرف کننده برسند ، همانطور که امروز می بینیم. USB-C برای حل بسیاری از مشکلات قدیمی پورت USB-A طراحی شده است ، یک نوع کاملا جدید از پورت USB بود. از ویژگی های مهم USB-C می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طرحی باریک تر ، متناسب با جهت آن ، در یک پورت قرار می گیرد ، طراحی شده برای جایگزینی اتصالات A ، B ، mini و micro بطور همزمان.
 • یک اتصال 100 وات و 20 ولت بسیار قدرتمندتر از پورت قدیمی است و به راحتی می تواند دستگاه های بزرگتری را نیز تأمین کند.
 • امکان انتقال سرعت بسیار بالاتر از USB-A.
 • پشتیبانی از منبع تغذیه برای شارژ دستگاه ها در هر دو انتها (با کابل های مناسب) و شارژ دستگاه های بزرگتر.
 • پشتیبانی از تحویل ویدئو با کیفیت بسیار بالاتر ، از جمله انتقال فیلم 4K روی صفحه.
 • پشتیبانی از حالت های جایگزین که به آداپتورهای مختلف مختلف برای اتصالات خاص مانند HDMI یا VG – یا انواع قدیمی تر اتصالات USB اجازه می دهد.
 • سازگاری بالقوه با اتصالات Thunderbolt 3 به این معنی است که پورت USB-C می تواند به عنوان یک درگاه Thunderbolt 3 با سخت افزار اضافی دو برابر شود.
حتما بخوانید:
بهترین گزینه های Dark Sky برای اندروید

بنابراین ، USB-C اتصال بهتری است؟

با استاندارد داده مناسب (زیر را ببینید) ، USB-C بسیار سریعتر و انعطاف پذیرتر از USB-A است. با گذشت زمان ، می توانید انتظار داشته باشید که اتصالات USB-C جایگزین تمام اتصالات قدیمی USB-A و سایر پورت ها شود. با این حال ، این انتقال احتمالاً سالها به طول خواهد انجامید.

تا کنون ، USB-A همراه با USB-C در بسیاری از رایانه ها ظاهر می شود ، در درجه اول برای مقابله با مشکلات سازگاری. مردم هنوز تلفن های هوشمند قدیمی ، کنترل کننده های مورد علاقه ، گیرنده ها ، تلویزیون ها ، صفحه کلیدها و انواع وسایل جانبی دارند که به اتصال USB-A / B نیاز دارند.

اکثر مردم نمی خواهند آداپتور بخرند تا USB-C با همه وسایل خود سازگار باشد. با ناپدید شدن استفاده از این دستگاه های قدیمی ، USB-C به دروازه ای تبدیل می شود که همه می دانند چگونه باید به دنبال آن بگردند – و ما در حال حاضر شاهد این اتفاق در برخی از بخش ها هستیم.

USB 3.1 در کجا مناسب است؟

USB 3.0 یا 3.1 به پروتکل های داده خاص برای اتصالات USB اشاره دارد: این به جای توصیف پورت فیزیکی ، به قالب های داده ای که پورت می تواند پردازش کند اشاره دارد. یک تغییر چشمگیر با USB 3.0 ایجاد شد ، که برای دستیابی به ویژگی های بیشتر و سرعت بیشتر نیاز به اصلاح طراحی USB-A و USB-B داشت. کابلهای USB-A که از USB 3.0 پشتیبانی می کنند و بعداً به جای خاکستری استاندارد ، از محافظ پین آبی استفاده می کنند.

حتما بخوانید:
نحوه استفاده از Sidecar در MacOS Catalina برای ایجاد صفحه نمایش دوم iPad

USB 3.1 معمولاً به USB 3.1 Gen 1 و USB 3.1 Gen 2 تقسیم می شود و بسیاری از پیشرفت های داده را که USB-C پشتیبانی می کند ، از جمله سرعت تا 10Gbps و قابلیت های جدید شارژ ، ارائه می دهد.

برای گیج شدن هرچه بیشتر ، پورت های USB-A و USB-C می توانند استانداردهای مختلفی را پشتیبانی کنند ، از USB 2.0 تا USB 3.1 Gen 2. از همه بدتر اینکه همه از نام های یکسان برای این پروتکل ها استفاده نمی کنند. بنابراین USB 3.1 Gen 1 USB 3.0 نیز نامیده می شود. خبر محصول این است که USB 3.1 با تمام اتصالات USB دیگر سازگار است ، اگرچه ممکن است پورت های USB-C به آداپتور نیاز داشته باشند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کابلها و دستگاههای USB هر زمان ممکن از قابلیتهای داده 3.1 پشتیبانی می کنند.

آیا از قبل سردرد دارید؟ بیایید همه چیز را با چند نکته اصلی ساده کنیم تا بخاطر بسپاریم:

 • USB-A و USB-C می توانند استانداردهای مختلف داده ای داشته باشند ، حداکثر USB 3.1 که قابلیت داده آنها را دیکته می کند.
 • USB 3.1 با استانداردهای دیگر سازگار است ، اگرچه ممکن است به آداپتورهایی نیاز داشته باشد ، و این یک استاندارد جستجو عالی است.
 • فقط اتصال USB-C می تواند از پتانسیل کامل USB 3.1 Gen 2 استفاده کند.
 • کابل ها و دستگاه ها همچنین باید از استاندارد داده USB پشتیبانی کنند – در صورت دریافت پورت USB 3.1 ، کابل و دستگاه متصل نیز باید از 3.1 پشتیبانی کنند تا از این مزیت کامل استفاده کنند.
 • بستن: استانداردهای USB 3.2 در راه است و باعث گیج شدن بیشتر اوضاع می شود ، با چندین نسخه و هرکدام با نام خاص خود.

توصیه های سردبیرانمنبع: tarahi-news.ir