SSD چیست؟ | روندهای دیجیتال

[ad_1]

با نرخ خرابی کمتر و عمر بالقوه طولانی تر ، این روزها بسیاری از افراد SSD را به جای هارد دیسک مکانیکی انتخاب می کنند.

برای همه افرادی که در بازار خرید رایانه یا SSD جدید هستند ، مواردی وجود دارد که باید قبل از صرف هزینه های کلان بدانید. راهنمای SSD ما به شما ایده بهتری درباره نحوه کارکرد این دستگاه ها ، مزایای آنها و تفاوت انواع مختلف SSD ها به شما می دهد.

فروش مرتبط با جمعه سیاه

SSD چیست؟

نزدیک پایه های اتصال WD Blue 3D NAND SATA SSD
SSD ها متفاوت از درایو دیسک سخت سنتی (HDD) هستند زیرا هیچ قسمت متحرکی وجود ندارد. در حالی که هارددیسک ها از درایو های دیسک چرخان برای دسترسی به اطلاعات استفاده می کنند ، SSD ها داده های تراشه های حافظه فلش را ذخیره می کنند ، مشابه تلفن هوشمند ، درایو USB یا تبلت نازک. از آنجا که دستگاه لازم نیست منتظر بماند تا یک فلات به جایی که داده های شما قرار دارد بچرخد ، همه تراشه های حافظه به یک باره در دسترس هستند. این دسترسی کاربران را با سرعت زیاد به اطلاعات خود بسیار آسان می کند.

SSD ها به همین دلیل متفاوت ساخته می شوند و دارای اشکال و اندازه های مختلف هستند ، اما ساخت آنها گران تر است. حتی وقتی قیمت ها کاهش می یابد ، بیش از دو برابر قیمت هارد دیسک های با ظرفیت مشابه در سال 2020 باقی می مانند. این امر به ویژه برای سریعترین و بزرگترین SSD ها صادق است. با عبور از مرز 1 ترابایت نیز قیمت ها می توانند به طرز چشمگیری جهش کنند.

مزایای SSD

بررسی Samsung T5 SSD
SSD های خارجی نیز به طور فزاینده ای محبوب می شوند.

هارد دیسک ها در همه چیز بسیار رایج شده اند ، از بازی های رایانه ای پیشرفته گرفته تا لپ تاپ های سطح پایین و دلیل کافی. آنها چندین مزیت نسبت به ذخیره سازی دیسک سخت سنتی و حافظه فلش داخلی (eMMC) دارند.

بدون قطعات متحرک: مشکل بزرگ حرکت قطعات در درایوهای سخت این است که آنها نقطه قابل توجهی از خرابی هستند. اگر هر یک از قطعات متحرک شکسته شود ، کل دستگاه غیر قابل استفاده می شود. این باعث می شود که هارد دیسک های سنتی در طول زمان در معرض آسیب و فرسایش قرار بگیرند.

SSD ها در طول عمر خود محدودیت هایی دارند اما معمولاً از دوام و اطمینان بیشتری برخوردار هستند. هیچ قطعه متحرکی برای آسیب دیدن وجود ندارد و هیچ موتور محرکی برای شکستن وجود ندارد. این قابلیت اطمینان SSD ها را برای دستگاه های خارجی قابل حمل که می توانند مورد استفاده و عملکرد سختگیرانه تری قرار بگیرند ، عالی می کند.

سرعت: SSD ها می توانند در مقایسه با HDD و حتی eMMC با سرعتی باورنکردنی داده ها را بنویسند یا بخوانند ، که برای انتقال بلوک های بزرگ داده مفید است. از همه مهمتر ، زمان دسترسی تصادفی آنها بر حسب میکروثانیه است نه میلی ثانیه. به همین دلیل است که سیستم های SSD خیلی سریع بارگیری می شوند ، بازی ها خیلی سریع بارگیری می شوند و سیستم های مبتنی بر فناوری SSD نیز فقط احساس سرعت و واکنش می کنند.

تحرک: SSD ها نسبت به دستگاه های قبلی کوچکتر و سبک ترند. این پیشرفت امکان ایجاد لپ تاپ ها ، تبلت ها و سایر دستگاه های همراه فوق العاده نازک امروزی را فراهم می کند. باریکترین SSD ها فقط میلی متر عرض دارند و فقط چند اینچ طول دارند که آنها را برای کوچکترین درایوهای پرسرعت ایده آل می کند.

نرخ گزاف پایین: پس از سالها پیشرفت ، SSD ها کمتر از HDD آسیب دیده و سرعت خود را در طول زندگی حفظ می کنند. نرخ خرابی پایین به بهبودهای گسترده در مواد و ویژگی هایی مانند کد تصحیح خطا (ECC) منجر می شود که SSD ها را در مسیر خود قرار می دهد.

اندازه و طرح: SSD ها بسته به تعداد تراشه های آنها و طرح کلی تراشه ها می توانند در اشکال و اندازه های مختلفی در دسترس باشند. آنها می توانند در شیار کارت گرافیک ، اسلات دستگاه 2.5 اینچی و اسلات M.2 جای بگیرند. تقریباً در هر موقعیتی SSD وجود دارد و این باعث انعطاف پذیری بیشتر آنها نسبت به سایر موارد ذخیره سازی می شود.

عمر طولانی تر: هر SSD دارای طول عمر است که با فرسودگی توانایی دستگاه در ذخیره بارهای الکتریکی ارسال شده به آن محدود می شود. عمر دیسک سخت معمولاً با تعداد ترابایت قابل نوشتن روی دستگاه قبل از خراب شدن سلولهای فلش اندازه گیری می شود. این می تواند برابر با یک دهه یا بیشتر استفاده برای یک خریدار معمولی باشد. تحقیقات نشان می دهد که حافظه های SSD نه تنها بیش از نسخه های HDD ماندگار نیستند بلکه بیشتر از انتظار کارشناسان هستند.

انواع SSD ها

SSD ها به چندین شکل و اندازه مختلف هستند و این می تواند بر سرعت ، ظرفیت ذخیره سازی و حتی خروجی گرما تأثیر بگذارد.

SATA III: SATA III آخرین تحول گزینه اتصال قدیمی است که هم با HDD و هم با SSD کار می کند. در هنگام انتقال از HDD به SSD سودآور بود ، زیرا مادربردهای سازگار با هارد دیسک می توانند با استاندارد جدید کار کنند. هنوز هم متداول ترین مورد در SSD های مدرن است اما با حدود 550 مگابیت بر ثانیه کمترین سرعت را دارد. همچنین این کابل شامل یک کابل SATA است که دستگاه را به مادربرد متصل می کند ، بنابراین بهم ریختگی اضافه می کند.

PCIe: اسلات جانبی Interconnect Express یا PCI Express (PCIe) معمولاً برای کارتهای گرافیک و کارتهای اختیاری مانند درگاههای USB و کارتهای صدا استفاده می شود. با این حال ، اکنون SSD های PCIe وجود دارد که می توانند از کل پهنای باند اضافی برای انتقال داده های بسیار سریع استفاده کنند.

آخرین نسل دستگاه های PCIe 4.0 ابتدا در مادربردهای AMD X570 منتشر شد و می تواند سرعت خواندن متوالی تا 5000 مگابیت بر ثانیه و سرعت نوشتن تا 4،400 مگابیت بر ثانیه را فراهم کند. قیمت آنها اغلب بیش از دو برابر قیمت SATA است و تمام این پهنای باند اضافی همیشه تفاوت زیادی در دنیای واقعی ایجاد نمی کند.

M.2: SSD های M.2 کوچکترین طرح ها هستند. اگرچه سرعت آنها می تواند متفاوت باشد ، اما گزینه خوبی برای کسانی است که نیاز به تعادل فضا با عملکرد دارند. دستگاه های M.2 می توانند از هر دو کنترل کننده SATA و NVMe استفاده کنند ، که گاهی اوقات ممکن است کمی گیج کننده باشد.

حافظه های SSD M.2 از یک اتصال کوتاه پین ​​استفاده می کنند و معمولاً با مادربرد شما کاملاً فاصله دارند – به همین دلیل آنها صرفه جویی در فضای بزرگ هستند. متأسفانه عکس این است که به دلیل کمبود جریان هوا ، به ویژه درایوهای با کارایی بالا ، می توانند به سرعت گرم شوند. برای جبران این ، آنها گاهی اوقات با رادیاتور یا توزیع کننده گرما عرضه می شوند.

NVMe: حافظه Express غیر فرار (NVMe) رابط اصلی است که تقریباً به تمام SSD های PCI Express و M.2 اجازه می دهد داده ها را به سیستم میزبان منتقل و از آن انتقال دهند. وقتی با هر یک از این رابط های فیزیکی ترکیب شود ، سریعترین سرعت را می دهد. اگر به دنبال توانایی ترین سیستم های ذخیره سازی هستید این همان چیزی است که شما می خواهید.

توصیه های سردبیران


[ad_2]

منبع: tarahi-news.ir

ایندکسر