FTP چیست؟ | روندهای دیجیتال


FTP روشی برای انتقال آنلاین پرونده ها است. ممکن است سایتهایی را که در مرورگر خود مشاهده می کنید “اینترنت” تصور کنید ، اما مرورگر شما فقط از یک پروتکل استفاده می کند: HTTP. پروتکل های بسیاری وجود دارد که با هم باعث ایجاد اینترنت می شوند. به عنوان مثال IMAP و POP ، دو پروتكلی هستند كه سرویس گیرندگان ایمیل برای ارسال و دریافت پیام از آنها استفاده می كنند. XMPP پروتکلی است که برای ارسال و دریافت پیام های فوری استفاده می شود. FTP پروتکل دیگری از این دست است.

FTP مخفف “File Transfer Protocol” است. همچنین یکی از قدیمی ترین پروتکل هایی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و راهی مناسب برای انتقال پرونده ها است. سرور FTP دسترسی به یک فهرست با زیر شاخه را فراهم می کند. کاربران با یک سرویس گیرنده FTP به این سرورها متصل می شوند ، نرم افزاری که به شما امکان می دهد فایل ها را از سرور بارگیری کنید و همچنین پرونده ها را در آن بارگذاری کنید.

بسیاری از کاربران اینترنت هرگز از FTP استفاده نمی کنند ، اما برنامه های مهمی وجود دارد ، به ویژه برای کسانی که علاقه مند به یادگیری داده های اینترنتی از ابتدا هستند. آنچه در اینجا باید بدانید اینجاست.

FTP برای چیست؟

FTP ابزاری مفید برای انتقال اطلاعات از رایانه ای است که روی آن کار می کنید به سرور میزبان وب سایت است. به عنوان مثال ، اگر می خواهید وردپرس را روی وب سرور نصب کنید ، برای کپی کردن پرونده ها به FTP نیاز خواهید داشت.

گاهی اوقات به عنوان راهی برای به اشتراک گذاری پرونده ها نیز استفاده می شود. یک نفر می تواند پرونده ای را در سرور FTP بارگذاری کند و سپس پیوند آن را با شخص دیگری به اشتراک بگذارد. این نوع استفاده در دوران استفاده از سرویس های ابری آسان کمتر دیده می شود (این موارد مورد علاقه ما هستند) ، اما برخی افراد ترجیح می دهند فایل های خود را در یک سرور خانگی میزبانی کنند و برای فعال سازی آن از FTP استفاده کنند.

FTP یکی از ساده ترین و اولیه ترین فرمت ها است که برای انتقال سریع پرونده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر طراحی شده است. قدمت آن به سال 1971 برمی گردد ، زمانی که اولین نسخه توسط ابهائی بوشن ایجاد و منتشر شد. در دهه 1980 ، قالب FTP به نسخه TCP / IP مربوط به سرور به روز شد.

FTP از دو کانال اصلی برای کار استفاده می کند. کانال فرمان اطلاعات مربوط به وظیفه را به همراه دارد – در صورت ثبت دستورات ، چه پرونده هایی باید در دسترس باشد کانال داده سپس داده های واقعی را از پرونده ها بین دستگاه ها منتقل می کند.

این اتصالات FTP همچنین می توانند حالت فعال و غیرفعال داشته باشند. حالت های فعال رایج ترین حالت ها هستند و امکان برقراری ارتباط باز بین سرور و دستگاه را در هر دو کانال فراهم می کنند و سرور با تأیید درخواست های داده نقش فعالی در برقراری اتصال دارد. با این حال ، این حالت می تواند توسط دیوارهای آتش و مشکلات مشابه به خطر بیفتد ، بنابراین یک حالت غیرفعال وجود دارد که در آن سرور توجه می کند اما ارتباطات را به طور فعال حفظ نمی کند ، که به دستگاه دیگر اجازه می دهد همه کارها را انجام دهد.

حتما بخوانید:
"دریای دزد" پاس جنگی و فصول را دریافت می کند

دقیقاً چه FTP هنوز مورد استفاده قرار می گیرد؟

نه زیاد. سیستم عامل هایی که هنوز بارگیری FTP یا پشتیبانی از انتقال را ارائه می دهند ، عمدتا این کار را از روی عادت انجام می دهند ، و حتی این دیگر معمول نیست (در مورد موارد زیر). دو برنامه اصلی مدرن برای FTP عبارتند از:

  • سرگرمی و آموزش: FTP یک روش تصادفی برای معرفی تازه واردان به پروتکل های اینترنت قبل از انتقال به نسخه های پیچیده تر است ، و آن را به یک ابزار راه اندازی خوب تبدیل می کند. برخی از افراد همچنین از روی دلتنگی یا صرفاً برای سرگرمی ، سیستم های فایل FTP را می سازند.
  • تعداد زیادی فایل سرور را در خانه منتقل کنید: برخی از متخصصان فناوری اطلاعات ممکن است هنگام انتقال پرونده های سرور به سیستم سازمان بسته ، از FTP استفاده کنند. در این حالت ، هیچ نگرانی امنیتی وجود ندارد و FTP ممکن است ساده ترین راه برای انتقال کار زیاد پرونده ها برای کارمندان فناوری اطلاعات باشد.

FTP چه شکلی است؟

اگرچه بستگی به این دارد که از کدام کلاینت برای مدیریت پرونده ها استفاده کنید ، در اصل به نظر می رسد مانند سایر پرونده های رایانه شما است. یک ساختار پوشه سلسله مراتبی وجود دارد که می توانید به روش مشابه در Windows Explorer یا Finder کاوش کنید.

با مرور یک سرور FTP عمومی می توانید ایده این موضوع را بدست آورید. به عنوان مثال ، Adobe پیشنهاد می دهد تا تمام نرم افزارهای خود را از طریق FTP برای مشتریانی که دارای نرم افزاری مانند فتوشاپ با یک کلید محصول معتبر هستند ، اما CD نصب مناسبی ندارند ، بارگیری کند. مرورگرهایی مانند Chrome و Firefox همچنین از کاوش سرورهای FTP پشتیبانی می کنند (اما بارگذاری فایل ها نیست).

Reddit r / opendirectories کل جامعه ای است که به اشتراک گذاری سرورهای FTP در دسترس عموم اختصاص دارد. با این حال ، بسیاری از این فهرست ها پر از محتوای سرقت شده ، پورنوگرافی و ترکیبی مشابه است.

استفاده از FTP برای بارگیری پرونده ها از این طریق نسبتاً نادر است. در بیشتر موارد ، FTP برای بارگذاری پرونده ها از رایانه شما به سرور مورد استفاده شما استفاده می شود.

آیا FTP امن است؟

نه با طراحی ، نه قدمت FTP به مدت طولانی قبل از امنیت سایبری بیش از یک حوزه فرضی برمی گردد. این بدان معنی است که انتقال FTP رمزگذاری نشده است ، بنابراین رهگیری فایل ها برای هر کسی که قادر به بو کردن بسته ها باشد نسبتاً آسان است.

به همین دلیل ، بسیاری از افراد به جای آن از FTPS یا SFTP استفاده می كنند. آنها تقریباً به همان روش FTP کار می کنند ، اما همه را رمزگذاری می کنند ، به این معنی که چشم های کنجکاو نمی توانند هیچ پرونده ای را بخوانند ، حتی اگر بتوانند آنها را رهگیری کنند. در این مرحله ، بسیاری از سرورها از ارائه دسترسی رمزگذاری نشده امتناع می کنند و در عوض فقط FTPS یا SFTP را ارائه می دهند. به طور خاص ، SFTP گزینه پیشرفته تری است که از پروتکل ها و بسته های SSH استفاده می کند و علی رغم اختصار ، اشتراکات کمی با FTP دارد.

حتما بخوانید:
بهترین معاملات تناسب اندام برای Black Friday 2020: Bowflex ، NordicTrack ، Nautilus

کدام مشتری های FTP بهترین هستند؟

سرور cyberduck-adobe

FileZilla و CyberDuck دو مشتری FTP مورد علاقه ما هستند که می توانیم آنها را از صمیم قلب توصیه کنیم. آنها کاملاً کاربردی هستند و سالهاست که وجود دارند ، بنابراین رابطهای کاربری و ابزارهای پیچیده ای ایجاد کرده اند تا روند انتقال FTP شما سریع و آسان باشد. اگر می خواهید نمونه های بیشتری از سرویس گیرنده های FTP خوب داشته باشید ، به راهنمای ما در مورد بهترین سرویس گیرنده های FTP مراجعه کنید.

آیا می توانم سرور FTP خودم را تنظیم کنم؟

پاسخ کوتاه بله است. کاربران ویندوز و مک می توانند سرور FileZilla را بارگیری و اجرا کنند. با این حال ، کاربران مک نیازی به نرم افزار شخص ثالث ندارند: فقط کافی است ادامه دهید اشتراک گذاری که در تنظیمات سیستم، سپس فعال کنید ورودی از راه دور. با این کار سرور FTPS Mac شما فعال می شود و به شما روشی ایمن برای گشت و گذار در رایانه و گرفتن فایل با هر سرویس گیرنده FTP می دهد.

mac-sftp-setup

برای مرور پرونده های خود به یک سرویس گیرنده FTP نیاز دارید که در رایانه دیگری نصب شده باشد. فقط از آدرس IP رایانه ای که قبلاً به عنوان سرور تنظیم کرده اید استفاده کنید.

برای دسترسی به پرونده های خارج از شبکه خانگی ، باید حمل و نقل پورت را در روتر خود تنظیم کنید. و اگر می خواهید یک سرور FTP به صورت آنلاین در دسترس قرار دهید ، بهتر است آن را با رمزگذاری قفل کنید. برای اطلاعات دقیق تر در مورد راه اندازی سرور FTP در تلفن یا رایانه لوحی Android خود ، به راهنمای کامل ما مراجعه کنید.

حذف FTP در آینده

پشتیبانی از FTP قطع می شود ، به ویژه هنگامی که گزینه های جایگزینی مانند SFTP بسیار منطقی تر باشند. FTP یکی از طولانی ترین پروتکل ها را در بین پروتکل های آنلاین داشته است ، اما به نظر می رسد 2020 ممکن است آخرین سال فعالیت باشد که به دلیل تغییرات جدید در مرورگرهای وب است. در اوایل سال 2020 ، آخرین نسخه Chrome برای اولین بار با خاموش کردن FTP به طور پیش فرض منتشر شد. با تغییر خط فرمان هنوز می توان آن را فعال کرد ، اما تا نسخه 82 کاملاً حذف شد.

همین امر در مورد Firefox نیز وجود دارد که در بهار سال 2020 FTP را از کد خود حذف کرده و فقط تا سال 2021 پشتیبانی گسترده ای را ارائه می دهد. Safari می تواند اطلاعات FTP را نمایش دهد ، اما به طور پیش فرض Finder برای همه دایرکتوری ها پیدا می کند.

با تمام به روزرسانی هایی که در مورد آن بحث کردیم ، FTP به سرعت از حوزه کاربردهای عملی خارج شده و به زودی کاملاً بی فایده خواهد بود. کاربران FTP باید با حقایق خشن در مورد پایان سریع آن روبرو شوند و تمرکز خود را بر یافتن روشهای مختلف انتقال فایل بگذارند.

توصیه های سردبیرانمنبع: tarahi-news.ir