Dolby Vision چیست؟ فرمت پویا HDR به طور کامل توضیح داده شده است


از میان همه فن آوری های تلویزیونی جدیدی که در چند سال گذشته ظهور کرده اند ، می توان ادعا کرد که هیچ یک به اندازه دامنه دینامیک بالا یا HDR بر کیفیت کلی تصویر تأثیر نداشته است. اگر به درستی اجرا شود ، HDR می تواند تفاوت زیادی در کیفیت تصویر ایجاد کند. ما فکر می کنیم تأثیرگذاری آن بیشتر از تغییر وضوح Full HD (1080p) به وضوح 4K Ultra HD یا حتی 8K است.

اما همه HDR ها برابر نیستند. در حقیقت ، HDR یک اصطلاح عمومی است که به چندین فناوری متفاوت و رقابتی اشاره دارد. یکی با بالاترین شناخت برند Dolby Vision است. آزمایشگاه های دالبی با بازاریابی Dolby Vision به عنوان پلتفرم خود بسیار خوب عمل کرده است ، بسیاری از کاربران حتی از قالب HDR آن مطلع نیستند. این جای تعجب نخواهد داشت: تلویزیون های دارای فناوری Dolby Vision اغلب با عنوان “تلویزیون 4K HDR با Dolby Vision” برچسب گذاری می شوند که به نظر می رسد ارتباطی با هم ندارند.

افزودن سوخت به آتش دالبی ویژن این است که فرمت HDR اکنون در آیفون 12 پرو و ​​آیفون 12 پرو مکس جدید موجود است و Dolby Vision را در رادار مخاطبان بسیار بیشتری قرار می دهد. اما Dolby Vision چیست؟ تفاوت آن با سایر فرمت های HDR چیست؟ و مهمتر اینکه ، چگونه می توانید آن را در خانه تهیه کنید؟ همه پاسخ ها را در اینجا داریم.

HDR چیست؟

قبل از اینکه به طور خاص وارد Dolby Vision شویم ، بیایید سریع HDR را به طور کلی خلاصه کنیم. محدوده دینامیکی بالا (High Dynamic Range) فناوری است که به سازندگان فیلم و محتوا امکان می دهد ویدیوهایی با روشنایی بیشتر ، دقت رنگ بیشتر و کنتراست بهتر نسبت به قبل ایجاد کنند. اگرچه HDR اغلب در سینماهای با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد ، اما برای تماشای خانه نیز محبوبیت بیشتری پیدا می کند. وقتی محتوای HDR در یک تلویزیون سازگار با کیفیت HDR تماشا می شود ، می توانید بلافاصله بگویید – افزایش کیفیت کلی تصویر چشمگیر است ، و کیفیت صفحه نمایش سینمایی را در صفحه کوچک ارائه می دهد.

پنج فرمت اصلی HDR برای بحث در منزل وجود دارد: دو قالب ثابت و سه فرمت پویا. این دو قالب ثابت عبارتند از HDR10 ، نسخه ای که از هر تلویزیون با قابلیت HDR پشتیبانی می کند و HLG ، نسخه ای که برای برنامه های پخش شده طراحی شده است. ثابت در این حالت به این معنی است که داده های مورد نیاز برای نمایش محتوای HDR یک بار بر اساس کل فیلم یا نمایش تلویزیونی تعیین می شود. پس از شروع پخش فیلم ، این اطلاعات تغییر نمی کند.

این سه فرمت پویا شامل Advanced HDR Technicolor و دو فرمت خانگی بسیار شناخته شده تر: HDR10 + ، یک قالب غیرمجاز است که بخشی از آن توسط سامسونگ ساخته شده و Dolby Vision. بر خلاف قالب های ثابت ، می توان با تماشای قالب های پویا ، عناصر HDR را بر اساس هر صحنه تقویت یا کاهش داد ، به سطحی از جزئیات فریم به فریم تغییر داد. داده های بیشتری برای ساخت HDR به این روش لازم است ، اما کارشناسان موافق هستند: توانایی تنظیم دقیق رنگ ، کنتراست و روشنایی برای هر صحنه می تواند تأثیر زیادی بر کیفیت HDR داشته باشد.

خوب چه چیز ویژه ای در مورد Dolby Vision وجود دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، Dolby Vision یک قالب ثبت اختراع ، پویا و HDR است که توسط آزمایشگاه های Dolby ساخته شده است. با تنظیم تصویر برای صحنه به صحنه (و حتی فریم به فریم) ، به شما امکان می دهد جزئیات بیشتری را با دقت بهتر رنگ مشاهده کنید. به طور مداوم تنظیمات را انجام می دهد تا هر تصویر صفحه بهینه شود. اما چیزهای دیگری از آن وجود دارد.

Dolby Vision علاوه بر توانایی سازندگان محتوا در تغییر تنظیمات تصویر به سطح کاملاً دانه ای ، از دامنه تنظیمات ممکن بسیار گسترده تری نسبت به HDR10 معمولی (و استاتیک) پشتیبانی می کند. به عنوان مثال ، HDR10 از حداکثر روشنایی تصویر 1000 نیت برای تلویزیون پشتیبانی می کند. Dolby Vision می تواند بسیار روشن تر شود – حداکثر 10000 نیت.

در مورد دقت رنگ نیز همین طور است. HDR10 به سازندگان محتوا امکان تعیین رنگ با استفاده از 10 بیت داده را می دهد در حالی که Dolby Vision حداکثر تا 12 بیت را پشتیبانی می کند. این ویژگی ممکن است چیز مهمی به نظر نرسد – از نظر تعداد فقط یک تفاوت 2 بیتی است – اما تفاوت زیادی وجود دارد. با 10 بیت می توانید 1024 سایه از هر رنگ اصلی را انتخاب کنید و بیش از یک میلیارد رنگ ممکن را به شما می دهد. دوباره ، این تا زمانی که متوجه شوید 12 بیت 4096 سایه و در مجموع بیش از 68 میلیارد رنگ به شما می دهد بسیار عظیم به نظر می رسد.

حتما بخوانید:
چگونه صفحه تلفن یا رایانه لوحی خود را تمیز و بهداشتی نگه داریم

اگر وقتی صحبت از تلویزیون می شود خیلی زیاد به نظر برسد ، همین. در حال حاضر هیچ تلویزیونی نمی توانید خریداری کنید که بتواند 10 هزار نیت روشنایی یا 68 میلیارد رنگ را ارائه دهد که Dolby Vision ارائه می دهد. حتی درخشان ترین تلویزیون های بازار نیز به حداکثر روشنایی 3000 نیت رسیده اند و حتی آخرین تلویزیون OLED 8K ال جی نیز پشتیبانی بهتر از رنگ 10 بیتی را ارائه نمی دهد. با این حال ، فناوری تلویزیون بسیار سریع پیشرفت می کند ، بنابراین ممکن است ویژگی های فعلی Dolby Vision بالاتر و فراتر از آن ، پس از پنج سال دیگر کاملاً منطقی به نظر برسد.

HDR10 + چطور؟

فرمت HDR10 + پشتیبانی شده سامسونگ مشابه Dolby Vision است ، زیرا همچنین یک قالب پویا است که می تواند تصاویر صفحه را برای هر صحنه بهینه کند. از روشنایی و عمق رنگ بیشتری نسبت به HDR10 پشتیبانی می کند ، اما در مشخصات آن تا حد Dolby Vision نمی رود. از لحاظ تئوری ، این بدان معنی است که با Dolby Vision نتایج بهتری خواهید گرفت ، اما در حال حاضر ، بزرگترین تفاوت بین این دو استاندارد در دسترس بودن است.

در حال حاضر ، تعداد کمی از دستگاهها از HDR10 + پشتیبانی می کنند و حتی منابع محتوای کمتری نیز در HDR10 + در دسترس هستند ، اگرچه این شروع به تغییر می کند. با گذشت زمان ، به لطف مجوز رایگان استاندارد + HDR10 ، می توانستیم جداول را برگردانیم. اگر در مورد پشتیبانی آینده از این فرمت های رقیب تعجب می کنید ، این نکته ای است که باید بخاطر بسپارید: هر دستگاهی که در حال حاضر از Dolby Vision پشتیبانی می کند باید از طریق نسخه فریمور بتواند از HDR10 + نیز پشتیبانی کند. علاوه بر این ، تولیدکنندگانی که انجام چنین کاری را انجام داده اند هزینه زیادی نخواهند داشت. این مورد در مورد Dolby Vision صدق نمی کند ، که علاوه بر هزینه ساخت خود سیستم عامل ، هزینه های صدور مجوز را نیز اضافه می کند.

کدام تلویزیون ها از Dolby Vision پشتیبانی می کنند؟

اگرچه Dolby Vision برجسته تر از HDR10 + است ، اما همه تلویزیون های جدید با Dolby Vision سازگار نیستند. مارک مشهوری که از آن پشتیبانی نمی کند ، سامسونگ است که در HDR10 + وجود دارد.

مارک های اصلی که Dolby Vision را ارائه می دهند شامل LG ، TCL ، Vizio و Sony می باشد ، اما پشتیبانی Dolby Vision ممکن است در مدل های مختلف متفاوت باشد. قبل از خرید حتما مشخصات کامل مدلی را که در نظر گرفته اید بخوانید. اگر او با دالبی ویژن کار کند ، احتمالاً چنین خواهد گفت ، معمولاً در یک مکان برجسته.

چه چیز دیگری برای Dolby Vision نیاز دارم؟

منبع ویدئویی دالبی ویژن

علاوه بر تلویزیون سازگار با دالبی ویژن (یا سایر دستگاه ها – برخی از تلفن های هوشمند و تبلت ها اکنون با دالبی ویژن سازگار هستند) ، شما به یک منبع ویدیویی دالبی ویژن نیاز خواهید داشت. بسیاری از پرتوهای Blu-ray 4K Ultra HD از Dolby Vision پشتیبانی می کنند و سرویس های پخش ویدئو مانند Netflix و Amazon Prime Video انتخاب خوبی از فیلم های هالیوود و سریال های اصلی را در قالب ارائه می دهند. دیزنی + و اپل تی وی + از Dolby Vision و همچنین Dolby Atmos – قالب صوتی محبوب صدای فراگیر شرکت پشتیبانی عمیقی دارند.

اکنون با امکان ضبط ویدئو دالبی ویژن در آیفون 12 پرو و ​​آیفون 12 پرو مکس جدید ، کاربران می توانند محتوای ویدئویی Dolby Vision HDR خود را ضبط کرده و در تلویزیون سازگار با دالبی ویژن مشاهده کنند ، حتی اگر اینگونه نباشد کاملاً واضح است که محتوای Dolby Vision در این گوشی ها چقدر خوب به نظر می رسد ، زیرا هوش مصنوعی و نه انسان آن را ارزیابی می کند.

جایی که Dolby Vision را پیدا نمی کنید ، تلویزیون پخش می شود. در حال حاضر ، محتوای HDR از کانالهای زمینی نادر است و در صورت موجود بودن ، از HDR10 یا HLG استفاده می شود ، زیرا به دلیل پهنای باند مورد نیاز این فرمت های HDR نیست.

Amazon Fire TV Streaming Stick 4K
دن بیکر / روند دیجیتال

دستگاه دالبی ویژن را فعال کنید

اگر از رمزگشای ، کنسول بازی یا پخش کننده Blu-ray برای محتوای پخش جریانی ویدیوی خود استفاده می کنید ، باید با Dolby Vision نیز سازگار باشد – همه آنها نیستند. به عنوان مثال دستگاه های پخش Roku مانند Roku Streaming Stick + فقط از HDR10 پشتیبانی می کنند. در مقابل ، بعضی از تلویزیون های Roku مانند TCL از Dolby Vision پشتیبانی می کنند. Apple TV 4K از Dolby Vision پشتیبانی می کند اما Apple TV HD پشتیبانی نمی کند. 4K Fire TV Stick آمازون یکی از معدود دستگاههایی است که از هر چهار بهترین فرمت HDR پشتیبانی می کند: HDR10 ، HLG ، HDR10 + و Dolby Vision. جعبه جریان کاملا جدید Roku Ultra همچنین از Dolby Vision پشتیبانی می کند

حتما بخوانید:
فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی هشت ایران - فروشگاه لوازم خانگی

پخش کننده های قدیمی تلویزیون انویدیا شیلد از آن پشتیبانی نمی کنند ، اما انویدیا شیلد تی وی 2019 و شیلد تی وی پرو پشتیبانی می کنند. Xbox One S و One X مایکروسافت از سال 2018 از Dolby Vision پشتیبانی می کنند ، اما شما آن را در Xbox One اصلی نخواهید یافت. PlayStation سونی از Dolby Vision پشتیبانی نمی کند. باز هم ارزش این را دارد که تحقیق کنید.

در آخر ، اگر دستگاه Dolby Vision انتخابی شما به کابل HDMI احتیاج دارد (به جای سبک دانگل که مستقیماً به تلویزیون وصل می شود) ، حتماً کابل HDMI خریداری کنید که با دالبی ویژن سازگار باشد. هر کابلی که دارای برچسب “HDMI Premium Certified” باشد ، ایده آل است. کابلهایی که برای سرعت پایین تر درجه بندی می شوند ممکن است کار کنند ، اما در صورت عدم کار آماده باشید. خبر خوب این است که شما می توانید کابل های HDMI دارای گواهی HDMI را با کمتر از قیمت بلیط فیلم IMAX خریداری کنید.

چند چیز

بعضی اوقات ، حتی وقتی همه کارها را درست انجام می دهید ، بازهم همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود. مواردی را پیدا کرده ایم که حتی اگر منبع Dolby Vision ، دستگاه پخش و تلویزیون داشته باشید ، باز هم Dolby Vision دریافت نمی کنید. یک مثال اخیر از دیزنی + به دست آمده است ، جایی که برخی از بینندگان از این موضوع مطلع شدند که اگرچه تنظیمات کاملاً سازگار دارند اما هنوز Dolby Vision را در کنسول های Xbox خود دریافت نمی کنند. دلیل؟ برنامه Xbox Disney + هنوز از Dolby Vision پشتیبانی نمی کند ، اگرچه بسیاری از عناوین این سرویس با برچسب Dolby Vision شناخته می شوند.

مشکل دیگری که احتمالاً در مورد آن شنیده اید نیز مربوط به Dolby Vision و Disney + است. برخی از کارشناسان از چگونگی آن مراقبت کرده اند ماندالوریایی – نمایش منحصر به فرد Disney + streaming که در Dolby Vision ارائه می شود – به نظر می رسد. آنها می گویند خیلی تاریک به نظر می رسد و حتی درخشان ترین لحظات صفحه نیز به اندازه انتظار از عنوان دالبی ویژن نیستند. آیا آنها درست می گویند؟

پاسخ هم بله و نه است. در حالی که ماندالوریایی تاریک به نظر می رسد ، این تقصیر Dolby Vision یا نحوه کارکرد Dolney Vision با Dolney Vision نیست. سازنده نمایش برای دادن لحنی غم انگیز به صحنه ها ، ترجیح داد در هنگام تولید از روشنایی ممکن با Dolby Vision بکاهد. نکته کلیدی در اینجا این است: فقط به این دلیل که یک فیلم یا نمایش در Dolby Vision در دسترس است ، به این معنی نیست که شما تمام رنگ های ممکن را در پالت Dolby Vision تجربه خواهید کرد و یا چشمان شما به دلیل امکانات زیاد روشنایی شکل می سوزد.

سازندگان همچنان برای بیان اهداف خلاقانه خود استفاده از Dolby Vision را انتخاب می کنند و گاهی اوقات این می تواند به معنای رویکرد متواضعانه تری باشد.

ضریب هوشی Dolby Vision چطور؟

دالبی Dolby Vision IQ ، یک فناوری ویدیویی جدید را در CES 2020 معرفی کرد. به عنوان یک نسخه برتر برای Dolby Vision فکر کنید. این نرم افزار می تواند محتوای Dolby Vision را با استفاده از سنسورهای نوری که در تلویزیون های جدید مجهز به Dolby Vision IQ تعبیه شده است ، بسته به میزان نور محیط در اتاق شما ، بهینه کند. این باعث می شود Dolby Vision پویاتر شود: اطلاعات اضافی را در مورد رنگ و کنتراست صحنه به صحنه تغییر می دهد ، و سپس دوباره آن را براساس شرایط مشاهده تغییر می دهد. در حال حاضر ، فقط ال جی و پاناسونیک از Dolby Vision IQ پشتیبانی می کنند ، اما به زودی باید توسط تولید کنندگان بیشتری پشتیبانی شوند.

بنابراین ، شما آن را دارید – Dolby Vision به طور کامل توضیح داده شده است. با تغییر چشم انداز HDR با گذشت زمان ، ما این مقاله را به روز می کنیم تا تغییرات ، تجهیزات و نگهداری اخیر را منعکس کند.

توصیه های سردبیرانمنبع: tarahi-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer html nullednulled themesViagrasu tesisatçısıİş Bankası Kredi Ertelemegercekhoca.org