یونیت صدف

یونیت صدف

هنگامی که وارد مطب‌های دندانپزشکی می‌شویم، اولین چیزی که به چشممان می‌افتد یونیت دندانپزشکی می‌باشد. به جرئت می‌توان گفت یونیت دندانپزشکی دارای ترین و کلیدی ترین تجهیز هر دندان پزشکی می‌باشد. در همین نوشته قصد داریم تا شما را دارای یونیت‌های دندانپزشکی اکثر آشنا سازیم و بخش‌های متفاوت آن را معرفی و باز‌نگری کنیمهمچنین نکته ها مفیدی در خصوص تعمیر و نگهداری مناسب از یونیت‌های دندانپزشکی را به شما دوستان خوب ارائه خواهیم کرد. – —

یونیت دندانپزشکی چیست؟

 یونیت دندانپزشکی، مهم ترین رکن هر مطب دندانپزشکی می‌باشد. یونیت دندانپزشکی در اصل همان صندلی می‌باشد که بیمار بر روی آن استقرار می‌یابد و کلیه ابزارها و اینسترومنت‌های دندانپزشکی بر بر روی آن قرار گرفته است. یونیت‌های دندانپزشکی از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده‌اند که از اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به صندلی، چراغ دندانپزشکی، تابلت و پدال‌ در اختیار گرفتن اشاره کرد. در ادامه همگی این بخش‌ها را اساسی هم بررسی خوا‌هیم کرد. 

معرفی بخش‌های گوناگون یونیت دندانپزشکی

1 – چراغ دندانپزشکی: چراغ یونیت دندانپزشکی وظیفه چراغ دندانپزشکی ایجاد نور سوای سایه به جهت امداد به دید پزشک می‌باشداین چراغ‌ها عموما از لامپ‌های هالوژنی یا LED تشکیل شده‌ و امکان تهیه و تنظیم نور دارند. یک چراغ دندانپزشکی استاندارد باید نوری حیاتی طیف سرد ایجاد کند. نورهای گرم نه تنها سبب خستگی چشم پزشک معالج می‌شود بلکه بر بر روی دید درست پزشک از دهن مریض هم اثر گذاری منفی می‌گذارد. 2 – تابلت: تابلت همان کنسول یا این که میزی می‌باشد که در کنار دست صندلی دندانپزشک قرار می‌گیرد. دکمه‌های کنترلی تعبیه شده بر بر روی تابلت، قابلیت در اختیار گرفتن کلیه حرکت‌های صندلی بیمار از پاراگراف عقب و جلو شدن پشتی صندلی و تغییر تحول طول صندلی را به پزشک معالج می‌دهدهمچنین باز شدن و بسته شدن آب سرد و گرم در کراشوار، کنترل سرعت اینسترومنت‌های دندانپزشکی، روشن کردن چراغ دندانپزشکی همگی از نحوه دکمه‌های تعبیه شده بر روی تابلت امکان پذیر هستندبرخی از یونیت‌های جدید اساسی حافظه‌ای میباشند که می‌توان حالت‌ها و تنظیمات متفاوت را بر بر روی آنها ذخیره نموددر اختیار گرفتن بلوکیکی از از اجزای یونیت بوده که وظیفه آن تقسیم و در دست گرفتن آب و هوای ورودی به اینسترومنت‌ها می‌باشد. 

 هولدرهای یونیت دندانپزشکی

 هولدرهای یونیت وظیفه نگهداشتن اینسترومنت‌ها و ابزارهایی چون ساکشن، پوآر و لایت کیور را دارند. بر روی ابزارها یا هولدرها، میکرو سوئیچ‌هایی قرار گرفته می باشد که اساسی برداشتن یک اینسترومنت، امر فعال شدن را به آن ارسال می‌کندهمینطور کلیدی برگرداندن اینسرومنت بر روی هولدر، فرمان خاموش شدن به اینسترومنت ارسال می‌شود. شیلنگ‌های مربوط به اینسترومنت‌ها از باطن تابلت می‌گذرد و هوا و آب را به اینسترومنت‌ها منتقل می‌نمایند و همچنین به جهت محتوای مکیده شده از دهن بیمار همچون بزاق و خون را به یک فاضلاب انتقال می‌دهند. 4 ساکشنبرای داشتن دید مناسب از دهان مریض نیاز به مکش دائم براق و خون از دهان مریض می‌باشدکار مکش به وسیله ساکشن یونیت انجام می‌پذیردخارج کننده بزاق (بزاق کش): مکنده بزاق اقتدار مکش پایینی دارد و فقط قادر می باشد تا درخشان رقیق را مکش کند. مکنده بزاق حاذق به مکش بزاق غلیظ، خون، چرک و عفونت را مکش کند. آب یا این که هوا کلیدی عبور از قطعه‌ای به نام جت، مکش ساخت می نماید و اقتدار مکش وابطه به فشار آب و هوا و همچنین طراحی جت است. 

جعبه یا این که باکس یونیت دندانپزشکی

 در باطن هر جعبه یونیتی یک مرجع ذخیره آب قرار دارد. از آب ذخیره شده در روزگار قطعی آب یا و یا این که برای ضد عفونی نمودن شیلنگ‌ها استفاده می‌شود. از مورد ها دیگری که در جعبه یونیت قرار دارااست می‌توان به موفقیت تابلت، تهیه کننده ولتاژ چراغ، موفقیت الکتریکی و شیر انتقال آب اشاره کرد. در داخل این جعبه ممکن است مورد ها دیگری هم وجود داشته باشندبرای مثال ممکن است جعبه یونیت دندانپزشکی شما اهمیت فیلتر آب باشد و یا مدار ساکشن درون آن وجود داشته باشد. 6 – کراشوار: کراشوار از یک سینک و شیر آب تشکیل شده است که مریض برای تخلیه محتویات دهن خویش از آن به کار گیری می‌کند. کراشوار باید به شکلی باشد که بیمار به راحتی بتواند از آن به کار گیری کندهمچنین خوبتر هست تا کراشوار صافی مطلوب داشته باشد تا آمالگام از مایعات فیلتر شود و باعث اسنداد خروجی کراشوار نشود. 7 – هندپیس‌ها: هندپیس‌ها ابزاری هستند که به جهت فرم‌دهی و صیقل‌ دادن به دندان‌ها آیتم به کار گیری قرار می‌گیرند. هندپیس‌ها در انواع متعدد پنوماتیکی، مکانیکی و الکتریکی موجود‌ می‌باشند اما اکثر آن ها پنوماتیکی یا الکتریکی هستند. هندپیس‌های کم سرعت: هندپیس‌های اندک سرعت، سرعتی در حدود 20000 دور بر دقیقه دارا‌هستند و قابیلت در اختیار گرفتن شتاب ندارند. هندپیس‌های لبریز سرعتشتاب همین گونه از هندپیس‌ها زیاد بالا بوده و سوای نیاز به فشار مضاعف به راحتی دندان‌ها را برش می‌دهند. 

سیستم هوای فشرده

 کمپرسورها وظیفه تامین هوا فشرده گزینه نیاز را دارا‌هستند ولی نمی‌توان هوای فشرده شده را مستقیما به اینسترومنت‌ها انتقال داد. هوای فشرده پس از خارج شدن از کمپرسور وارد فیلتر رگلاتور می‌گردد و در ضمن حذف رطوبت، فشار آن به فشار آیتم نیاز به جهت اینسترومنت‌ها می‌رسد. 9 – صندلی: صندلی دندانپزشکی باید نشیمن‌گاه مناسبی برای بیماران مهیا سازدهمینطور با میباشد که صندلی استحکام لازم به جهت تحمل وزن مریض را داشته باشد. صندلی‌های دندانپزشکی امکان تهیه و تنظیم ازتفاع صندلی و پشتی تکیه گاه را دارند. جابجایی صندلی و تکیه گاه به شکل پنوماتیکی، هیدرولیکی و یا الکتریکی میسر می‌شود و تهیه آن از نحوه تابلت شکل می‌گیرد.

مخزن کمپرسور یونیت

 :منبعجم دنتال

 

 

ایندکسر