نحوه استفاده از خط فرمان در ویندوز 10


وقتی می دانید چگونه از خط فرمان در ویندوز 10 استفاده کنید ، عیب یابی رایانه بسیار ساده تر است. این از چندین دستور استفاده می کند ، بنابراین ما لیستی مفید از رایج ترین دستورات و همچنین گزینه های کمتر متداول را تهیه کرده ایم. که باعث می شود در کمترین زمان احساس یک متخصص فرماندهی کنید.

فروش مرتبط با جمعه سیاه

برای یادگیری همه دستورات مفید مانند چگونگی بررسی ، تجزیه و تحلیل اتصال شبکه و حتی تماشا ، ادامه مطلب را بخوانید قسمت چهارم بر جنگ ستارگان.

مفیدترین دستورات

نیازی نیست که تمام دستورات موجود در خط فرمان را بدانید تا کاربردی در آن پیدا کنید. این موارد مورد علاقه ما هستند و برخی از مواردی که به نظر ما بیشترین کاربرد را دارد.

کمک – شاید مهمترین دستورات موجود در خط فرمان ، تایپ کردن “help” لیستی از دستورات موجود را به شما می دهد. اگر چیز دیگری از این راهنما یاد نگرفتید ، بدانید که “کمک” فقط چهار حرف کوتاه است اگر هرگز در یک سوراخ خرگوش CMD قرار بگیرید.

“تیم” /؟ – اگرچه لازم است شما در قسمت نقل قول ها یک دستور وارد کنید (بدون نقل قول) ، این دستور همه آنچه را که باید در مورد هر یک از دستورات این لیست بدانید به شما می گوید. اگر اطلاعات دقیق تری در مورد آنچه که دستورات انجام می دهند می خواهید استفاده کنید و نمونه هایی از نحوه کار آنها را ببینید ، بسیار خوب است.

TRACKERT – اگر می خواهید ترافیک اینترنت را در رایانه خود ردیابی کنید ، این دستور به شما امکان می دهد تعداد سرورهای میانی را که بسته های شما از آنها عبور می کند ، زمان مورد نیاز برای هر انتقال و نام یا آدرس IP هر سرور را ردیابی کنید.

IPConfig – اگر مشکلی در شبکه دارید ، به هر دلیلی IPConfig بسیار مفید خواهد بود. با اجرای آن چیزهای زیادی در مورد رایانه و شبکه محلی شما از جمله آدرس IP روتر ، سیستمی که در آن زمان از آن استفاده می کردید و وضعیت اتصالات مختلف شبکه به شما می گوید.

پینگ – آیا باید تأیید کنید که اینترنت شما رسماً خراب است یا مشکلی در نرم افزار وجود دارد که این مشکل را ایجاد می کند؟ پینگ چیزی فرقی نمی کند Google.com باشد یا سرور از راه دور شخصی شما. هرچه را انتخاب کنید ، اگر پاسخی دریافت کنید ، می دانید که ارتباطی وجود دارد. این دستور همچنین برای تأیید عملکرد صحیح سیستم های شبکه محلی نیز مفید است.

چکدسک – Check Disk ، نوشته شده به عنوان “Chkdsk” ، درایو انتخاب شده را برای خطا اسکن می کند. اگرچه ابزارهای زیادی برای بررسی خطاهای دستگاه برای ویندوز و سایر تولیدکنندگان وجود دارد ، Check Disk کلاسیکی است که به خوبی کار می کند و در صورت تشخیص زود هنگام مشکلی می تواند شما را از دست دادن اطلاعات نجات دهد.

SFC – با اختصار System File Checker ، دستور “SFC / scannow” تمام پرونده های سیستم Windows را از نظر خطا اسکن کرده و در صورت امکان آنها را برطرف می کند. هشدار: این ممکن است مدتی طول بکشد.

Cls – نتایج خط فرمان می تواند مفید باشد ، اما بهترین نتایج سازمان یافته یا آسان برای خواندن نیست. اگر صفحه پر شد ، فقط “Cls” را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا پاک شود.

برای شما – اگر از خط فرمان برای مرور سیستم فایل خود استفاده می کنید ، دستور “Dir” تمام پرونده ها و پوشه ها را در پوشه فعلی نمایش می دهد. همچنین وقتی می خواهید چیز خاصی پیدا کنید می توانید A / S را اضافه کرده و از آن به عنوان جستجو استفاده کنید.

Netstat – این دستور هرگونه اطلاعات در مورد اتصالات موجود با رایانه شما را شامل می شود ، از جمله اتصالات TCP ، پورت هایی که سیستم شما گوش می دهد ، آمار اترنت و جدول IPRouting.

خروج – این دقیقا همان چیزی است که انتظار می رود. نمی خواهید به ماوس خود برسید یا به نظر نمی رسد که روی “X” در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید؟ فقط “خروج” را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا خط فرمان پشت سر گذاشته شود.

لیست برای انجام کار لیست کارها اطلاعات فوری در مورد تمام کارهایی را که ویندوز در حال حاضر اجرا می کند به شما می دهد. برای بررسی دقیق این وظایف و نحوه کار آنها می توانید سوئیچ هایی (مانند “-m”) اضافه کنید ، که برای تشخیص مشکلات احتمالی بسیار مفید است. بنابراین جای تعجب نیست که این امر اغلب با دستور Taskkill دنبال می شود ، که برای اجبار وظایف خاص به کار می رود.

حتما بخوانید:
"دریای دزد" پاس جنگی و فصول را دریافت می کند

استثنا کردن – اگرچه مجبور نیستید کامپیوتر ویندوز 10 خود را شبانه خاموش کنید ، اما می توانید این کار را از طریق خط فرمان و همچنین منوی Start انجام دهید. فقط “خاموش” را تایپ کنید و Enter را فشار دهید و رایانه شما به رختخواب می رود.

دستورات کمتر شناخته شده ، اما هنوز هم مفید

همه دستورات خط فرمان همان مواردی نیستند که شما باید بطور منظم از آنها استفاده کنید ، اما این بدان معنا نیست که هیچ ویژگی مناسبی در میان موارد معمول وجود ندارد. اینها برخی از موارد مورد علاقه ما هستند که اغلب زیر رادار پرواز می کنند.

Ipconfig / flushdns – این یک فرمت از دستور IPConfig است و هنگامی که با مشکلات شبکه یا اتصال عجیب یا تغییر سرور DNS خود روبرو می شوید ، مفید است. این اغلب مشکلات شما را برطرف می کند. این حافظه پنهان ویندوز را از جزئیات DNS پاک می کند ، به این معنی که ویندوز به جای آن از گزینه مورد نظر شما استفاده می کند.

دانشیار – از این دستور برای مشاهده و اصلاح ارتباطات پرونده استفاده می شود ، که به معنی انواع فایل مانند .txt ، .doc و موارد دیگر است. مقدمه ای از “Assoc [.ext]”- که در آن ext نوع پرونده مورد نظر است – به شما معنی می دهد ، و” .txt “به شما می گوید که این یک پرونده متنی است. اگر می خواهید این مورد را تغییر دهید ، می توانید چیزی مانند “Assoc .log = txtfile” وارد کنید و همه پرونده های .log پرونده متنی در نظر گرفته می شوند.

توجه: این یک دستور قدرتمند است و باید با احتیاط استفاده شود. CommandWindows یک راهنمای دقیق برای ویژگی های پیشرفته خود دارد.

رمزگذاری – رمز می تواند برای مشاهده و تغییر اطلاعات برای رمزگذاری پرونده ها و پوشه ها در سیستم شما استفاده شود. بسته به گزینه های اضافی ارائه شده ، می توانید آن را رمزگذاری کنید تا از آنها در برابر چشم کنجکاو محافظت کند ، کلیدهای رمزگذاری جدیدی ایجاد کنید و پرونده های رمزگذاری شده موجود را جستجو کنید. برای لیست کامل پارامترها ، تجزیه و تحلیل مایکروسافت جامع است.

انگشت Finger برای جمع آوری اطلاعات در مورد کاربران رایانه یا رایانه از راه دور متصل استفاده می شود. به طور دیجیتالی ، برای دیدن اینکه کاربر خاصی چه کاری انجام می دهد یا کجاست ، اغلب استفاده می شود. با یک کامپیوتر یا آدرس IP خاص قابل استفاده است.

دلتری – Deltree برای مشخص کردن یک پرونده یا مسیر خاص به فهرست و حذف کامل آن ، حذف هر آنچه در آن مکان بود استفاده می شود. این می تواند یک دستور خطرناک برای تازه واردان باشد ، بنابراین این کار را با احتیاط انجام دهید ، اما برای کاربرانی که می خواهند به سرعت از شر داده ها خلاص شوند مفید است.

Telnet – از Telnet غالباً برای دسترسی از راه دور به دستگاههای مدرن استفاده نمی شود ، اما بعضی از آنها هنوز از طریق پروتکل شبکه ترمینال (Telnet) به پیکربندی نیاز دارند. به طور پیش فرض در ویندوز 10 فعال نیست ، بنابراین برای استفاده از آن باید آن را روشن کنید. با رفتن به نوار جستجوی ویندوز 10 در پایین صفحه و تایپ “Telnet” شروع کنید. ویندوز 10 به اندازه کافی هوشمند است که مکان مناسب را پیشنهاد می دهد. انتخاب کنید ویژگی های ویندوز را روشن یا خاموش کنید برای باز کردن پنجره

به پایین بروید تا پیدا کنید مشتری Telnet. همه چیز به ترتیب حروف الفبا است ، که می تواند به شما در یافتن آن کمک کند. وقتی آن را مشاهده کردید ، مطمئن شوید کادر کنار آن علامت زده شده است ، سپس را انتخاب کنید باشه. ویندوز پرونده های لازم را جستجو می کند و نرم افزار را فعال می کند ، سپس به شما اطلاع می دهد که برای تکمیل تغییرات باید دوباره راه اندازی کنید. این کار را انجام دهید و دوباره شروع کنید!

حتما بخوانید:
لزوم تقدیم گزارش رئیس جمهور و وزرا به مجلس

پس از فعال شدن ، Telnet می تواند به شما امکان دسترسی به دستگاه های از راه دور یا سرورها را بدهد ، اگرچه بخاطر داشته باشید که کاملاً رمزگذاری نشده است (رویای هکر). این دستورات مختص وضعیت هستند ، اما مانند “telnet DigitalTrends.com 80” به نظر می رسند ، که باعث می شود شما سعی کنید از طریق پورت 80 به DigitalTrends.com متصل شوید. این کار نمی کند ، اما ممکن است مانند یک دستور معمولی به نظر برسد.

& – این دستور به شما امکان می دهد تا همزمان دو دستور را اجرا کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که “&” بین آنها قرار دهید و هر دو همزمان کار خواهند کرد.

| کلیپ – با قرار دادن این دستور بعد از دستور اصلی ، خروجی مستقیماً در کلیپ بورد کپی می شود. بگویید می خواهید اطلاعات IPConfig خود را کپی کنید – همه آنچه را باید وارد کنید ‘ipconfig | است clip ”و نتایج به کلیپ بورد اضافه می شوند تا بتوانید آنها را در هر کجا که می خواهید قرار دهید.

همچنین می توانید به روشی مشابه با رابط اصلی ویندوز کپی و پیست کنید.

nslookup – آیا می خواهید آدرس IP هر وب سایتی را پیدا کنید؟ این دستور این کار را برای شما انجام می دهد. فقط “nslookup” را تایپ کنید و به دنبال آن URL مورد نظر را وارد کنید و خط فرمان آدرس IP را بیرون می کشد.

چند ترفند اضافی

اگرچه دستورات بالا در هنگام استفاده از خط فرمان بسیار مفید هستند ، شما می توانید کارهای بیشتری انجام دهید. هنگام یادگیری نحوه استفاده از خط فرمان ، بهتر است این ترفندهای مفید را نیز در نظر بگیرید.

کلیدهای عملکرد – اگرچه در نرم افزارهای مدرن معمولاً استفاده نمی شود ، اما کلیدهای Function (F) می توانند کارهای زیادی در تنظیمات خط فرمان انجام دهند:

  • F1 به شما این امکان را می دهد تا آخرین دستور خود را ، شخصیت به شخصیت قرار دهید.
  • F2 آخرین دستور را فقط در کنار یک کاراکتر خاص قرار می دهد.
  • F3 کاملاً قرار می دهد
  • F4 یک دستور را به یک کاراکتر خاص پاک می کند.
  • F5 آخرین دستور استفاده شده بدون حلقه را قرار می دهد.
  • F6 “^ Z” را تنظیم می کند.
  • F7 لیستی از دستورات قبلاً استفاده شده را به شما می دهد.
  • F8 دستورات دوچرخه سواری استفاده شده را تنظیم می کند.
  • F9 اجازه می دهد تا شما یک فرمان از لیست اخیراً استفاده شده قرار دهید.

رانندگی – اگرچه این یک دستور است ، اما بعید است از بسیاری از آن استفاده شود. با این حال ، اگر هرگز می خواهید لیست کاملی از تمام درایورهای موجود در رایانه خود را مشاهده کنید ، وارد کردن “راننده” در خط فرمان راهی عالی برای انجام آن است.

رنگ CMD را تغییر دهید – اگر طرفدار متن خط فرمان سفید روی پس زمینه سیاه نیستید ، می توانید آن را به هر طرح رنگی که ترجیح می دهید تغییر دهید. روی مرز پنجره کلیک کنید و a خواص یک منو باید ظاهر شود نگاه کن رنگها برای تغییر رنگ CMD.

پرونده ها را مقایسه کنید —CMD دارای یک ویژگی مقایسه مفید فایل داخلی است که به شما امکان می دهد لیستی از تفاوت های نسخه های مشابه فایل را مشاهده کنید. برای فعال کردن آن ، “FC” و به دنبال آن دو مکان نام فایل ، از جمله حرف درایو را تایپ کنید. یک مثال می تواند این باشد: “fc C: UsersTestDesktoptest.txt C: UsersTestDesktoptest2.txt”.

جنگ ستارگان را تماشا کنید – بله شما آن را درست خواندید. می توانید اصل را تماشا کنید جنگ ستارگان قسمت چهارم: یک امید جدید (نه مورد علاقه همه) درست در خط فرمان. این در گرافیک ASCII است ، اما اگر بتوانید از ترفند درست استفاده کنید ، کل فیلم وجود دارد. برای دسترسی به این ویژگی باید Telnet را روشن کنید ، بنابراین به عقب بروید تا دستورالعمل های فعال کردن آن را پیدا کنید. سپس “telnet towel.blinkenlights.nl” را تایپ کنید و از تماشای آن لذت ببرید امید جدید در قالب ASCII.

توصیه های سردبیرانمنبع: tarahi-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer html nullednulled themesViagrakameralı su tesisatçısıİş Bankası Kredi Ertelemegercekhoca.orggates of olympus oynaEvde Paketleme İşi İstanbul