موسیقی Dolby Atmos چیست و چگونه می توانید آن را تجربه کنید؟


علی رغم ظهور سرویس های پخش جریانی موسیقی که در هنگام دستیابی به موسیقی ، چشم انداز را کاملاً تغییر داده اند ، در نحوه ایجاد آهنگ ها تغییرات زیادی ایجاد نشده است. این که آیا شما از طریق FM زمینی ، ماهواره دیجیتال ، MP3 ، CD ، DVD-Audio یا حتی فایل های با کیفیت بالا مانند FLAC یا DSD به موسیقی گوش می دهید ، ضبط اصلی احتمالاً به صورت استریو ، این ترکیب صوتی دو کاناله آشنا که دهه هاست با ما همراه است ، ایجاد شده است. .

این در شرف تغییر است: موسیقی Dolby Atmos به آرامی وارد تجارت موسیقی انبوه می شود و صدای استریو قدیمی خوبی مانند رادیو مونو AM ایجاد می کند. شما ممکن است از قبل با فیلم Dolby Atmos برای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی آشنا باشید – اگر نه ، ما یک توضیح دهنده عالی و یک راهنمای دقیق داریم – اما موسیقی Dolby Atmos حیوان خودش است. روشی کاملاً جدید برای ضبط و گوش دادن به موسیقی ، Atmos Music می تواند به یک قسمت بزرگ از جهش بزرگ بعدی موسیقی ضبط شده تبدیل شود. در اینجا هر آنچه لازم است بدانید آورده شده است.

موسیقی Dolby Atmos چیست؟

موسیقی Dolby Atmos موسیقی است که با استفاده از قالب صوتی 3D Dolby Atmos ضبط و تولید می شود. این همان چیزی است که ما آن را می نامیم ، اما دالبی اصطلاح “غوطه وری” را به “سه بعدی” ترجیح می دهد و Atmos را نه فقط قالب بلکه “تجربه” توصیف می کند. علاوه بر معناشناسی ، موسیقی Atmos از چندین جنبه اساسی با موسیقی استریو سنتی متفاوت است.

کانال ها را باز نگه دارید

تولیدکنندگان موسیقی مدرن به برخی از تجهیزات ضبط دیجیتال بسیار پیشرفته دسترسی دارند که به آنها امکان می دهد موسیقی را از ده ها کانال جداگانه (که آهنگ نیز نامیده می شوند) ترکیب کنند. صرف نظر از اینکه در صورت ایجاد ضبط استریو ، با چند کانال شروع می شوند ، این چند کانال فقط باید در دو کانال ترکیبی شوند: چپ و راست ، که مربوط به دو بلندگو در یک محیط استریو است. از طرف دیگر ، Dolby Atmos Music یک فناوری صدای فراگیر طبیعی است که تا 128 کانال و حداکثر 34 بلندگوی سینمای خانگی را پشتیبانی می کند ، از جمله بلندگوهایی که می توانند صدا را از سقف به سمت شنونده هدایت کنند.

به نظر می رسد این چیزی است که شما می توانید در یک سالن سینمای تجاری دریافت کنید و بس – Dolby Atmos برای ایجاد موسیقی متن فیلم جذاب با صدایی که به نظر می رسد از جلو ، پشت شما ، هر دو طرف و بالاتر می آید استفاده می شود. اما از همان روش ضبط می توان با موسیقی برای نتیجه ای مشابه استفاده کرد: غوطه وری کامل صدا.

کنار گذاشتن موسیقی Dolby Atmos به عنوان یک راه ساده برای پخش آهنگ های معمولی با تنظیم صدای فراگیر ، آسان خواهد بود. به هر حال ، هر گیرنده سینمای خانگی می تواند یک منبع صوتی مانند وینیل ، سی دی یا رسانه جریان داشته باشد و آن را از طریق مدارها و نرم افزارهایی که برای سیستم صوتی فراگیر مانند تنظیم بلندگو 7.1 بهینه سازی می کنند ، پخش کند. اما Atmos Music یک تبدیل استریو به فراگیر چند کاناله نیست – این یک ضبط مبتنی بر صفر است که از این کانال های اضافی به روشی کاملاً جدید استفاده می کند.

یکی از مشخصه های تعیین کننده Dolby Atmos برای فیلم ها و Dolby Atmos Music این است که می توان شی object (یا در مورد موسیقی ، ساز یا آهنگ صوتی) را در فضای سه بعدی توسط سازنده به طور مستقل دستکاری کرد. به عنوان مثال ، هنگام گوش دادن به موسیقی از Atmos روی سیستم صوتی سازگار با Atmos ، هنگام شروع یک سمفونی ممکن است از جلوی اتاق ویولن بشنوید ، اما با ادامه موسیقی با گذشت زمان ، این سازها ممکن است به تدریج در فضا جابجا شوند. احساس کنید گویی از اطراف شما می آیند. این میزان کنترل برای تولیدکنندگان درجه بی سابقه ای است و مانند جلوه سه بعدی در فیلم ها ، اگر به شکلی دلقک اجرا شود ، می تواند احساس تحریک پذیری یا حتی پنیری کند. اما به همین ترتیب ، وقتی گزینه های مکانی توسط دستی ماهر و باتجربه دستکاری می شوند ، می توان احساس والایی کرد.

حتما بخوانید:
محاسبه مالیات بر ارث وکیل پایه یک دادگستری در بزرگترین مرکز حقوقی تهران حق گرا

چگونه می توانم به موسیقی Dolby Atmos گوش دهم؟

جان ولاسکو / روند دیجیتال

از ماه مه سال 2020 ، روش های مختلفی برای گوش دادن به موسیقی Dolby Atmos وجود دارد:

Atmos Music در بلندگوهای سینمای خانگی و میله های صدا

سطح اشتراک HiFi در Tidal شامل کتابخانه ای از آهنگ های موسیقی Dolby Atmos است. اگر پخش کننده رسانه ای مجهز به Atmos مانند Apple TV 4K ، Amazon Fire TV (Stick 4K ، Cube ، 3rd Generation Stick) یا گیرنده TV و A / V Nvidia Shield 2019 با قابلیت Atmos یا نوار صوتی دارید ، می توانید به Atmos گوش دهید موسیقی از طریق برنامه Tidal برای این پخش کننده های صوتی.

اگر یک تلویزیون Android سازگار با Dolby Atmos از Sony یا Philips دارید ، می توانید برنامه Tidal را از فروشگاه Google Play بارگیری کرده و آهنگهای Atmos Music را مستقیماً در تلویزیون پخش کنید. به طور پیش فرض ، آنها از طریق بلندگوهای داخلی تلویزیون پخش می شوند ، اما اگر یک گیرنده / نوار صوتی Atmos A / V را با HDMI ARC یا eARC وصل کنید ، تجربه موسیقی کامل Atmos را خواهید داشت.

همچنین چندین فیلم زنده برای کنسرت ها در Dolby Atmos ضبط شده است. به عنوان مثال ، تور استادیوم مشهور تیلور سویفت در Netflix در Dolby Atmos ثبت شده است. اجراهای زنده ضبط شده در Atmos تجربه شنیدن کمی متفاوت از آنچه را که در Atmos Studios ضبط شده ارائه می دهد. اجراهای زنده با بهره گیری از Atmos ، تجربه واقعی تر کنسرت را ارائه می دهند و احساس “حضور در آنجا” را تقویت می کنند.

Atmos Music روی بلندگوهای بی سیم

سونوس

Amazon Music HD همچنین دارای کتابخانه ای از آهنگ های موسیقی Dolby Atmos است ، اما تنها راه شنیدن آنها بلندگوی بی سیم سه بعدی Echo Studio 3D آمازون است.

Sonos همچنین اولین بلندگوی بی سیم خود را که از Dolby Atmos پشتیبانی می کند ، موسیقی متن Sonos Arc با قیمت 799 دلار اعلام کرد. تاکنون نه Tidal و نه Amazon Music HD پشتیبانی از Atmos Music را بر روی Arc اعلام نکرده اند ، اما حدس می زنیم مدت زمان زیادی نگذشته باشد گنجانده شود.

Atmos Music در تلفن های هوشمند و رایانه های لوحی

سازگار با تلفن های هوشمند Dolby Atmos یا تبلت های اندرویدی مانند Samsung Galaxy S20 و Galaxy S10 و همچنین جدیدترین دستگاه های دارای پشتیبانی Dolby Atmos از Huawei و Sony می توانند از برنامه Tidal به همراه سطح اشتراک HiFi برای دسترسی به آهنگ های Atmos Music استفاده کنند . جدیدترین آیفون ها اگرچه با Atmos سازگار هستند اما هنوز پشتیبانی نمی شوند.

Atmos Music بارگیری می کند

در حال حاضر راهی برای خرید آنلاین موسیقی Atmos در قالب های دیجیتالی وجود ندارد. حتی فروشگاه های آنلاین که به علاقه مندان به موسیقی با کیفیت بالا خدمات ارائه می دهند ، آهنگ های Atmos Music را نمی فروشند – اگرچه تاکنون دو مورد استثنا پیدا کرده ایم: AcousticSounds.com که یک قطعه موسیقی Dolby Atmos را که ارائه می دهد می فروشد. فرمت mp4 و مت دیری ، هنرمند EDM که آلبوم های خود را می فروشد گرگ و گذشته نگر، به عنوان Atmos ویژه مستقیماً برای عموم مخلوط می شود. می توانید آنها را در قالب MT2S ، MKV و MP4 خریداری کنید.

برای گوش دادن به این آهنگ های Atmos به عنوان موسیقی واقعی Atmos ، باید از پخش کننده رسانه ای مجهز به Atmos مانند Apple TV 4K یا Nvidia Shield و یک برنامه پخش کننده رسانه مانند Plex استفاده کنید.

موسیقی Atmos در Blu-ray

از دیسک های Blu-ray می توان برای پخش موسیقی Atmos استفاده کرد و چندین آلبوم نیز در این قالب منتشر شده است. طرفداران بیتلز از دانستن این موضوع خوشحال خواهند شد جاده به صومعه اتفاقاً یکی از آنهاست متأسفانه ، انتخاب هنوز به اندازه تیغ نازک است. اگر دستگاه پخش Blu-ray Disc و گیرنده یا نوار صوتی با قابلیت Dolby Atmos دارید ، می توانید شروع به کار کنید.

حتما بخوانید:
هم اکنون بهترین فیلم های کریسمس آمازون پرایم

چه موسیقی در موسیقی Dolby Atmos وجود دارد؟

دالبی در حال حاضر با دو شرکت موسیقی بزرگ همکاری می کند: گروه موسیقی جهانی و گروه موسیقی وارنر. هر دو شرکت اعلام کرده اند که ضبط های جدید و همچنین اشعار کلاسیک کلاسیک را در قالب Atmos Music منتشر خواهند کرد. تعداد دقیق آهنگ های Atmos Music چیزی نیست که هیچ یک از بازیکنان به صورت عمومی به اشتراک گذاشته باشند ، اگرچه تعاملات قبلی به هزاران مورد بستگی دارد. یکی از صاحب نظران این صنعت ادعا می کند که در سال 2020 10،000 آهنگ توسط Atmos Music وجود خواهد داشت.

وارنر لیستی از هنرمندان موجود ارائه نداده است ، اما یونیورسال گفت که مشارکت او در Atmos Music شامل قطعاتی از باستیل ، بیتلز ، بیلی الیش ، التون جان ، لیدی گاگا ، لوسیانو پاواروتی ، ماروین گی و The Weeknd خواهد بود – به نام چند .

آیا روش های دیگری برای تجربه موسیقی Dolby Atmos وجود دارد؟

بعضی از کلوپ ها شروع به نصب سیستم های موسیقی Dolby Atmos می کنند که به دی جی های مجری امکان کنترل موسیقی خود را به صورت سه بعدی در کلوپ می دهد. اینها شامل وزارت صدا در لندن ، Sound-Bar در شیکاگو و Halcyon در سانفرانسیسکو است.

آیا رقبایی برای موسیقی Dolby Atmos وجود دارد؟

مهمترین رقابت Atmos Music از طرف سونی است. فناوری جدید 360 Reality Audio که از کارمندان ما لرزید در تظاهرات CES 2019 ، همچنین یک فرمت صوتی شیئی جذاب برای بلندگوها و هدفون ها است. که اولین پخش جریانی خود را در سرویس موسیقی Deezer انجام داد در اکتبر 2019 و اندکی پس از آن به تیدال رسید. سونی همچنین قصد دارد قالب را در دسترس قرار دهد Amazon Music HD و Nugs.net در آینده.

360 Reality Audio به عنوان یک کودک جدید در این بلوک ، یک صعود طولانی و شیب دار دارد تا فارغ از آنچه سونی بگوید ، از Dolby Atmos عقب برود. در حال حاضر ، 360 Reality Audio با ضبط و یا بازتولید معادله مطابقت ندارد. با این حال ، سونی به عنوان مالک امپراطوری عظیم انتشار موسیقی Sony Sony ، یک مزیت بزرگ در جلو بردن مفهوم موسیقی همه جانبه خود دارد ، بنابراین شمارش تازه واردین در این مرحله دشوار است. چند سال آینده برای موفقیت این فناوری های رقابتی بسیار مهم خواهد بود. بله ، مصرف کنندگان احتمالاً درگیر جنگی با قالب دیگری می شوند.

رقیب اصلی دالبی در سینمای خانگی و سینما DTS است ، شرکتی که DTS: X را ایجاد کرده است ، یک فناوری شی object صدای فراگیر که شباهت زیادی به Dolby Atmos دارد.

تفاوت اصلی در تنظیمات بلندگو است ، زیرا DTS: X با تنظیم استانداردی برای بلندگوهای فراگیر کار می کند. DTS: X ، که در اصل برای رقابت با دالبی اتموس در رینگ سینمای خانگی ایجاد شده است ، می تواند برای موسیقی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

متأسفانه ، گرچه تاکنون بسیاری از Blu-Ray ها و Blu-Ray های 4K میزبان DTS: X بوده اند ، اما موانع زیادی برای موسیقی وجود ندارد. اکثر گیرنده های A / V که می توانند Dolby Atmos را رمزگشایی کنند ، می توانند DTS: X را نیز رمزگشایی کنند.

اما دوباره ، برای استفاده از آن باید موسیقی ضبط شده با DTS: X داشته باشید. تا زمانی که کمپانی های ضبط از روی گروه DTS: X پرش نکنند ، همانطور که یونیورسال و وارنر با Atmos دارند ، صحنه موسیقی DTS: X احتمالاً برای مدتی مانند یک کویر به نظر می رسد.

در حال حاضر ، تجربه Dolby Atmos با هر چیز دیگری متفاوت است ، که توضیح موسیقی Dolby Atmos را دشوار می کند.

اگر می خواهید از موسیقی استریو موجود به رویکرد غوطه وری نوآورانه Dolby بروید ، فناوری خود Dolby باید وسیله نقلیه ای برای رسیدن به آنجا باشد. این تا زمانی است که سونی یا DTS نمی فهمند چگونه با غول صوتی کنار می آیند. راستش را بخواهید ، ما نمی توانیم منتظر بمانیم که بعد از آن موسیقی چگونه تغییر خواهد کرد.

توصیه های سردبیرانمنبع: tarahi-news.ir