مواد خارج از بودجه در قانون بودجه پلاستیک چسبناک استمهرداد بذرپاش در جلسه شورای سیاسی “همایش ملی بهبود بودجه در ایران، مدیریت بودجه از بودجه تا تدوین” با تاکید بر اینکه بهترین مدیریت کشور مستلزم مقایسه و همپوشانی بلندمدت، میان مدت و برنامه های کوتاه مدت گفت: در کشور سه برنامه بلند مدت (چشم انداز)، میان مدت (برنامه های توسعه پنج ساله) و کوتاه مدت (بودجه سالانه) وجود دارد و بر اساس منطق سیستم بودجه ریزی، همه این برنامه ها باید هماهنگ و دارای حداکثر همپوشانی باشند.

بازرپاش افزود: زمانی که مجلس قانونی را تصویب می کند، اتاق محاسبات در تمام مراحل توسعه تا اجرا و بررسی در آن مشارکت دارد و از سوی دیگر مهمترین و بیشترین مواردی که اتاق محاسبات به آن رسیدگی می کند، می باشد. موارد مربوط به قانون بودجه. بدین ترتیب کارشناسان اتاق محاسبات کشور این امکان را دارند که به صورت جامع و کامل در مورد تدوین و اجرای قوانین اظهار نظر کنند.

وی در ادامه با بیان تهیه همزمان لایحه بودجه 1402 و برنامه هفتم توسعه، برگزاری چنین رویدادی را کاملا به موقع دانست و اظهار داشت: یکی از جهت گیری های این همایش می تواند ترویج تدوین موثرتر این قوانین راهبردی باشد. اولین بار اتاق محاسبات کشور با انجام حسابرسی از اجرای برنامه ششم توسعه، گزارشی از کسر بودجه سال 1400 را شش ماه زودتر از موعد مقرر ارائه کرد و همچنین گزارش های مستمری از اجرای برنامه ارائه کرد. بودجه سال 1401 رسالت خود را در این زمینه انجام داده است.

رئیس دفتر قنادی کشور افزود: اجتماعی شدن سیاستمداران و مشارکت دانشگاه ها و جامعه نخبگان در روند تدوین و تصویب بودجه می تواند نقش موثری در اصلاح آن داشته باشد و این همایش زمینه را برای اجتماعی شدن جامعه فراهم می کند. سیاست بودجه کشور

حتما بخوانید:
چگونه بهبود در لباس بچگانه در 60 دقیقه

وی در ادامه افزود: بخش نظارت باید توجه داشته باشد که ارائه زودهنگام کسر بودجه یا نظارت در زمان اجرای بودجه و سایر اقدامات دستگاه های نظارتی چگونه به اثربخشی بودجه کمک می کند و نمایندگان مجلس و سایر ذینفعان چگونه از این گزارش ها بهره مند می شوند.

رئیس دیوان محاسبات گفت: تعارض قوانین عمومی با قوانین بودجه یکی دیگر از مشکلات عمده بودجه است. تعارض قوانین عادی با برخی مقررات بودجه باعث سردرگمی مدیران و دشوارتر شدن اجرا می شود که این موضوع نیز در این همایش باید به آن پرداخته شود.

در ادامه این مراسم سید مهدی پاک ذات دبیر «همایش ملی بهبود بودجه ایران» به ارائه گزارشی از نتایج این همایش پرداخت و افزود: ایده اصلی همایش این بود. تشکیل شده از منویات مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح ساختار نظام بودجه و از اردیبهشت 1401 با فعالیت مشترک دیوان محاسبات کشور، مرکز تحقیقات توسعه و پیش بینی، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، مؤسسه تحقیقات اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی و در اول آبان 1401 اعلام موجودیت کرد.

وی خاطرنشان کرد: با ارائه زودهنگام کسورات بودجه کشور، می توان از این فرصت برای اصلاح ساختار نظام بودجه بهره برد.

پورعضت، رئیس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران نیز گفت: سختگیری و کنترل، آینده بودجه کشور را بهبود می بخشد و اگر اقدام با هوشمندی همراه باشد، می تواند به اصلاحات منجر شود. می توان گفت که تا به حال این هوش وجود داشت، اما با بدن همسو نبود. خوشبختانه اکنون اقدامات معقول دیوان محاسبات کشور با سازمان کشور هماهنگ شده و ممکن است منجر به اصلاح ساختاری شود.

حتما بخوانید:
چگونه در کالاف دیوتی موبایل حرفه ای شویم؟