معافیت واردات مواد اولیه دارویی از پرداخت مالیات بر ارزش افزودهنمایندگان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 18 شهریورماه) شورای اسلامی با بررسی یک فوریت لایحه معافیت واردات مواد اولیه دارویی، شیرخشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با 134 رأی موافق، 44 رأی موافق. رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

متن این لایحه به شرح زیر است:

ماده واحده – از سال 1401 مواد اولیه دارویی، مواد اولیه شیرخشک نوزاد، مواد اولیه و محصولات، قطعات یدکی تجهیزات پزشکی و توانبخشی و تجهیزات پزشکی (محصولات) با استفاده طولانی مدت که مشابه تولید داخلی ندارند، معاف هستند. از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ترخیص کالا از گمرک.

تبصره – در صورتی که اقلام مذکور دارای تولید داخلی مشابه باشند، چنانچه واردات آنها به دلیل کمبود در داخل کشور نسبت به نیاز بازار ضروری باشد، واردات آنها منوط به رعایت قانون حداکثر سازی ظرفیت تولید و خدمات کشور و حمایت است. مالیات بر ارزش افزوده کالاهای ایرانی (مصوب ۱۳۹۷) به نرخ دو درصد (۲%) به صورت گمرکی.

قبل از رای گیری برای بررسی یک فوریت این لایحه، دو فوریت به رای گذاشته شد که از مجموع 206 نماینده حاضر در جلسه با 129 رای موافق، 55 رای مخالف و 4 رای ممتنع به تصویب نرسید.

همچنین علی ادیانی راد نماینده دولت در مجلس در تشریح اهمیت این طرح گفت: این لایحه مزیت های زیادی دارد که باعث کاهش قیمت تمام شده واردات، قیمت تمام شده کالا، تسریع در ترخیص دارو و جلوگیری از آن می شود. ته نشین شدن کالا در گمرک و کمک آن برای مردم بسیار مفید خواهد بود.

حتما بخوانید:
بانک های خصوصی بلای جان اقتصاد ایران هستند

دیدگاهتان را بنویسید