[ad_1]

ماموریت Chang’e 5 چین یک قدم به بازگشت نمونه ماه به زمین نزدیک است.

کاوشگر توسعه یافته اخیراً در منطقه ای به نام Oceanus Procellarum روی ماه فرود آمد و در آنجا از سنگ نمونه برداری کرد و از خاک قمر ماه یا سنگ سنگ نمونه برداری کرد. سپس این نمونه در یک کانتینر نمونه جمع آوری و در یک ماژول صعود بارگیری شد که با فضاپیمای اصلی به سمت اسکله برگشت.

لنگر انداختن بین ماژول صعود و فضاپیمای اصلی موفقیت آمیز بود و نمونه آماده برای سفر بازگشت به زمین منتقل شد. این مانور پیچیده نیاز به دیدار دقیق دو م componentsلفه بدون کمک ماهواره های ناوبری داشت ، کاری که توسط مأموریت آپولو در سال 1972 انجام نشد. حتی در آن زمان ، فضانوردانی برای مشاهده روند کار بودند. این بار کشتی باید بدون کمک افرادی که مستقیماً رویه را مشاهده می کنند پهلو بگیرد.

برای دستیابی به پهلوگیری ، شناور از یک جفت رادار مایکروویو استفاده می کند: یکی در کشتی اصلی و دیگری در ماژول صعود. این دو رادار فاصله بین دو ماژول را گزارش می دهند و به هر دو اجازه می دهد موقعیت خود را تنظیم کرده و کاملاً با همدیگر روبرو شوند.

این فضاپیما دارای چهار قسمت است: مدارگردی که به دور ماه می چرخد ​​، یک ناو هواپیمابر است که بخشی است که برای فرود روی ماه و جمع آوری نمونه فرود می آید ، صعودی که نمونه را از سطح زمین به مدار برگردانده و دوباره وارد شده است. کپسولی که نمونه را از ماه به زمین برمی گرداند.

مرحله بعدی در ماموریت جدا شدن ماژول صعود از کپسول ورود مجدد است. سپس این کپسول از مدار به دور ماه برمی گردد تا به دور زمین بچرخد. سپس دوباره وارد جو زمین خواهد شد تا در منطقه در مغولستان داخلی چین قرار گیرد.

در صورت موفقیت ، چین را به یکی از سه کشور برای جمع آوری نمونه از ماه با پیوستن به ایالات متحده و روسیه تبدیل می کند. از دهه 1970 هیچ مأموریتی برای بازگرداندن نمونه ماه وجود نداشته است ، بنابراین این نمونه ها دارای ارزش علمی زیادی هستند.

علاقه فعلی به ماه بسیار زیاد است ، زیرا ناسا قصد دارد به زودی یک مأموریت خدمه به آنجا بفرستد و اخیراً آب در سطح ماه کشف شده است.

توصیه های سردبیران


[ad_2]

منبع: tarahi-news.ir

ایندکسر