درصد قابل توجهی از داروها تحت پوشش بیمه نیستندرئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره اظهارات رئیس کل نظام پزشکی تهران مبنی بر اینکه راه را اشتباه رفتیم و طرح دروار قابل اعتماد نیست، گفت: مصرف دارو نسبت به شهریور 1400 نباید افزایش یابد و بر این اساس وی منابع موجود در بودجه را پیش بینی کرد.

وی افزود: در این راستا وزارت بهداشت ورود و اجرای طرح داروور را برای اجرای این طرح از طریق بیمه اجرا کرده است، اما همچنان تعداد قابل توجهی از داروها به ویژه داروهای جدید و وارداتی در این طرح گنجانده نشده است و با وجود اینکه ممکن است همه داروها تحت پوشش بیمه قرار گیرند، اما درصد قابل توجهی از داروها تحت پوشش قرار نگرفته اند، بنابراین قیمت برخی داروها چندین برابر شده و بار زیادی بر دوش مردم است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس یازدهم ادامه داد: دغدغه مجلس و کمیسیون بهداشت این است که اگر دولت نتواند منابع مالی این طرح را تامین کند و همه داروها را پوشش دهد، مردم با مشکلات جدی مواجه خواهند شد و بر همین اساس روند اجرایی شدن این طرح انجام می شود. ما شاهد اجرای طرح کاهش پرداخت از جیب مردم هستیم.

شهریاری یادآور شد: متاسفانه هنوز برخی کمبودهای دارویی جبران نشده است و علیرغم اینکه رئیس جمهور بارها بر لزوم جلوگیری از افزایش قیمت و کمبود دارو تاکید کرده است، اکنون کشور با کمبود برخی داروها، آنتی بیوتیک ها مواجه است. و حتی سرم

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: ممکن است کمبود ذخیره استراتژیک برخی داروها وجود داشته باشد و در این زمینه اخیراً با وزیر بهداشت مکاتبه کرده ایم تا بررسی های لازم را در این زمینه انجام دهند. و در صورت کمبود موجودی اقدامات عاجل و فوری انجام خواهد شد.» در دستور کار قرار دادن؛ هنوز 100 درصد برای ما مشخص نیست که با توجه به تجربه دستگاه اجرایی کشور و سازمان برنامه – بودجه بتوانند بیمه ها را حفظ کنند و همه داروها را به موقع پوشش دهند.

حتما بخوانید:
کارتن اسباب کشی - تحویل فوری - پرداخت درب منزل - 09106682342

وی ادامه داد: مجلس در لایحه بودجه 1401 مبلغ 5 هزار میلیارد تومان برای بیماران خاص اختصاص داد اما هنوز تخصیص داده نشده است و به همین دلیل ممکن است برخی از مسئولان حوزه بهداشت و درمان نسبت به اجرای طرح درور ابراز نگرانی کنند. با توجه به وجود چنین بلاتکلیفی امیدواریم مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به خوبی به این موضوع رسیدگی کنند و مشکلات و کمبودهای دارو را برطرف کنند و داروهایی که تحت پوشش بیمه نبوده اند را پوشش دهند تا مردم این کار را انجام دهند. با مشکل مواجه نشود

دیدگاهتان را بنویسید