جداول و تذکراتی که مطرح شده به تصویب مجلس رسیده است / نباید برنامه را مقدم بر برنامه قرار دهیممحمدمهدی مفتاح در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 30 شهریور) شورای اسلامی با یادآوری آئین نامه با اشاره به ماده 100 آیین نامه داخلی مجلس، گفت: رئیس شورا در برابر قرآن کریم سوگند یاد کرد. که تمام تلاش خود را برای اجرای آیین نامه داخلی مجلس انجام خواهند داد به همین دلیل این پیشنهاد که در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شده و دارای 67 امضا است به هیئت رئیسه ارائه شد اما در دستور کار قرار نگرفت.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس یازدهم ادامه داد: این پیشنهاد در مورد بودجه است و بسیار حائز اهمیت است، این پیشنهاد را برای بررسی بیشتر بودجه آماده کرده ایم تا تبصره ها، اعداد و جداول به صورت جداگانه در نظر گرفته شود. کمیسیون امور، دولت و سازمان برنامه و بودجه را به تفصیل بررسی کرده و زمان زیادی را صرف این موضوع کرده اند تا این پیشنهاد به تصویب برسد، لذا تقاضا دارم با استناد به ماده 100 آیین نامه داخلی این پیشنهاد در دستور کار قرار گیرد. باید به گونه ای تدوین شود که اصلاحات لازم و اصلاح ساختاری که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند انجام شود.

وی افزود: دولت باید بودجه را بر اساس قوانین موجود ارائه کند و اگر بخواهد مصوبات بودجه را به مجلس ارائه کند باید همزمان با ارائه بودجه انجام شود و نیازی به چند برابر شدن نیست. تصمیمات اما جداول و ارقام باید جداگانه ارائه شود و دیده شود در حالی که مجلس رای نمی آورد و بودجه تفصیلی تصویب نمی شود. دولت تا خرداد و تیر که یقیناً خلاف قانون است، همچنین مصوبه مجلس هیچگونه تعهدی برای دولت در خصوص اجرا ندارد زیرا در خصوص جداول مجلس قانون تصویب نکرده و هیئت امنا نیز مصوبه ندارد. نظر قانونی شدن آن را داشته باشید، بنابراین این پیشنهاد باید امروز در دستور کار قرار گیرد.

حتما بخوانید:
روش ساخت و انواع استخر

محمدباقر کلیباف رئیس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: به صراحت می گویم جداول و تبصره هایی که ابلاغ شده در مجلس و شورای نگهبان تصویب شده و به تصویب رسیده است. به اطلاع دولت رسانده شده و قانون است، پس لطفاً نگویید این موارد در مجلس تصویب نشده است، زیرا دور از انصاف است.

وی تصریح کرد: امسال اولین سال بعد از 40 سال مجلس با تمام مشکلاتی که به وجود آمد جداول تهیه کرد، البته ممکن است مشکلاتی هم وجود داشته باشد، جداول و حتی اصلاحات توافقات همیشه توسط مجلس اعمال می شد. خود برنامه و سازمان بودجه و ما کنترلی بر اجرای موضوعات نداشتیم اما امسال در مجلس تعدیل های لازم را انجام دادیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: البته من با مضمون بحث شما به عنوان معاون موافقم که بودجه که یک عدد و یک متن است جدا بررسی شود، الزامی به این ارکان وجود ندارد. را می توان با هم بررسی کرد، اما می توان آنها را جداگانه بررسی کرد.

کلیباف تصریح کرد: مواردی که شما اشاره کردید در کمیته برنامه و بودجه مطرح شده است و ما این موارد را قبول داریم، البته موضوع در حال بررسی است و از همکارانم می‌خواهم که به هیئت مدیره بگویند که چه باید بکنند. حال هر سوالی که هر کدام از نمایندگان اولویت بدانند برای 50 امضا و با استناد به بند 1 ماده 100 به مجلس می آورند تا خارج از نوبت رسیدگی شود و 17 مورد از این قبیل به نظر شما. زمانی که این سؤالات در دستور کار قرار گیرد، وقت خواهیم داشت تا لوایح و طرح های دیگر را بررسی کنیم.

حتما بخوانید:
آمازون قیمت پلاگین های هوشمند TP-Link ، سوئیچ های جمعه سیاه را کاهش می دهد

وی گفت: البته در تبصره 1 ماده 100 شرایطی وجود دارد که باید رعایت شود، قوانین را رعایت می کنیم و سعی می کنیم همیشه آنها را رعایت کنیم. از طرفی مسئولیت هماهنگی و مدیریت مجلس بر عهده ماست، در همان مجلس نمایندگان به بررسی بودجه دو مجلسی رای دادند. همچنین اصلاحیه بیشورایی هنوز به رای نیامده است که باید به این موضوع هم توجه کنیم چرا که در مجلس به رای گذاشته شده است. ما نباید برنامه را در مقابل برنامه قرار دهیم. البته پیشنهاد شما معتبر است و از آن استقبال می کنیم و همچنین از شما تقاضا داریم کمی صبر کنید تا به موقع به این موضوع رسیدگی شود.