برنامه مرکز پژوهش های مجلس در خصوص مهاجرت برگشتی نخبگانجمعی از نخبگان و استعدادهای علمی و برگزیدگان المپیادهای علمی در رشته های نجوم، شیمی، فیزیک، کامپیوتر، ادبیات و نانومیت با رئیس این مرکز در نشستی در مرکز پژوهش های مجلس گفتگو و مشکلات و مسائل خود را مطرح کردند.

در ابتدای این جلسه بابک نگاری رئیس مرکز پژوهش های مجلس با ابراز خرسندی از حضور نخبگان و استعدادهای برتر کشور گفت: موضوع مهاجرت نخبگان معضلی است که توسعه کشور را با چالش مواجه خواهد کرد. . و پیشرفت داشته باشد و ما به عنوان مرکز مشاوره به آن مراجعه خواهیم کرد. ما تمام توان خود را برای حل مشکلات نخبگان و عواملی که باعث مهاجرت آنها می شود به کار می گیریم.

وی افزود: با شنیدن سخنان نخبگان و دغدغه های آنان می توان زمینه را برای رفع مشکلات و دغدغه های آنان ایجاد کرد و ما در مرکز پژوهش های مجلس آماده پذیرایی از این عزیزان هستیم و با شنیدن این مسائل می توان کار کرد. در زمینه کار کارشناسی و تحقیقاتی و تأثیر آن بر کمک در قانونگذاری و نظارت.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: موضوع نخبگان تنها کاهش مهاجران نیست، بلکه باید به فکر افزایش روند مهاجرت های برگشتی و ایجاد فضایی برای فعالیت نخبگان در داخل کشور و رفع مشکلات کشور باشیم. مشکلات با کمک هوش، استعداد و نخبگان

موسی بیات، مدیرکل معاونت فرهنگی و آموزشی پژوهشگاه مجلس نیز در این نشست با توجه به پدیده مهاجرت نخبگان نسبت به این وضعیت ابراز نگرانی کرد و یادآور شد: در حوزه نخبگان و مهاجرت آنها، لازم است بررسی دقیقی به منظور شناسایی دلایل خروج نخبگان و اتخاذ تدابیری برای کاهش این پدیده انجام شود.

حتما بخوانید:
درباره اروزیل چه میدانیم؟

وی افزود: لازم است نظرات نخبگان به عنوان یکی از مهم ترین افراد در سیاست گذاری مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد و مرکز پژوهش های مجلس نیز آموزش های کافی برای اجرای این موضوع داشته باشد.

لازم به ذکر است در این نشست که حدود سه ساعت به طول انجامید نخبگان المپیکی به بررسی بسیاری از مشکلات پیش روی خود در کشور پرداختند.

عدم تقاضا و استقبال ضعیف صنعت برای اجرای پروژه های علمی، بروکراسی دستگاه های اجرایی از جمله دانشگاه ها، افت کیفیت سطح علمی دانشگاه های کشور، کاهش تعامل علمی بین المللی، فرسودگی مواد و تجهيزات آزمايشگاهي در مراكز علمي، نبود چشم انداز روشن از اشتغال آينده، ناشي از برنامه ريزي نادرست در استفاده از پتانسيل آنها، تغييرات محيط زيست، خشكسالي و كم آبي در برخي نقاط كشور، عدم توجه به نظرات و دیدگاه نخبگان در اداره امور کشور، وام های بسیار کم برای اجرای فعالیت های علمی و پژوهشی، موانعی که پیش روی نخبگان برای نفوذ در کشور وجود دارد، سرگردانی و احساس بی هویتی نخبگان پس از پیروزی در سطح ملی و بین المللی. جوایز، موانع متعدد بر سر راه شرکت های دانش بنیان، مشکلات ساختاری و ضعف در مدیریت مراکز حمایت از نخبگان و در نهایت عدم استقبال جدی مسئولان از فعالیت های علمی از جمله مشکلات بود. lem که نخبگان حاضر در این جلسه از آن به عنوان بخشی از دغدغه های نخبگان کشور یاد کردند.

ارتقای سطح کیفی دانشگاه‌ها و افزایش بودجه‌های پژوهشی و نفوذ به نخبگان و ارتقای جایگاه تعاملات دانشگاهی بین‌المللی و تدوین پیش‌بینی ویژه برای جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی نیز از مهم‌ترین پیشنهادهای نخبگان بود. برای بهبود وضعیت خود

حتما بخوانید:
بهترین هدفون از سری Xbox X.